Visszautasítja a visszaélések vádját a Sapientia Egyetem vezetése
A kincses városban megjelenő napilap a múlt hétvégén összeállítást közölt e témáról, annak "utóéletét" nagy figyelemmel kíséri a Transindex erdélyi hírportál és a bukaresti Új Magyar Szó (ÚMSZ) is.
A Szabadság egyik írásának szerzője tudni véli, hogy az egyetem a romániai állami felsőoktatáshoz képest csaknem dupla béreket fizetett, a közbeszerzési kötelezettségekről megfeledkezett, ötletszerű fejlesztésekbe bocsátkozott, eközben várta évente az újabb pénzeket Budapestről.
A Szabadság cikke a 2004-ben és 2007-ben végzett átvilágítások eddig bizalmasan kezelt eredményeire hivatkozva megállapítja, hogy az intézményben rengeteg visszaélés történt, szerződések maradtak lezáratlanul, a szerződött összegek jelentős részét pedig nem számolták el. A finanszírozásban nem valósult meg az, amit az EMTE már 2000-ben az alapító okiratban felvállalt, miszerint az egyetem finanszírozásához a magyar költségvetés mellett az alapító erdélyi egyházak, önkormányzatok és közösségek is hozzájárulnak, de más forrásokat is igyekeznek bevonni - írja a szerző, megállapítva, hogy a későbbiekben "maradt kizárólag a magyar állam", az intézmény semmit nem tett annak érdekében sem, hogy az egyetem eltartásához legalább az egyre jobban izmosodó erdélyi magyar vállalkozói réteg járuljon hozzá.
A szerző szerint az intézmény elkezdett spekulálni a Budapestről érkező pénzekkel, az el nem költött összegeket letagadta, bankokban kamatoztatta, ötletszerűen és pályáztatás nélkül ingatlanokat vásárolt.
Nem késett a Sapientia Alapítvány és az EMTE vezetőinek válasza. Közleményükben Kató Béla, a Sapientia Alapítvány elnöke, valamint Dávid László, a Sapientia EMTE rektora felháborodásának adott hangot. Sérelmezik, hogy az említett cikk "a legalapvetőbb újságírói deontológiai kritériumokat is figyelmen kívül hagyja", az aláírók azonban nem tértek ki arra, hogy szerintük pontosan miért is etikátlan a szöveg (egyébként e két személlyel is készült egy-egy interjú az említett összeállításban).
Kató Béla szerint nem fedezi az egyetem működési költségeit a magyar költségvetési támogatás, az idén például mintegy 400 millió forint hiányzik, ezt pedig - mint mondta - pályázatokból kell fedezni. A kuratórium elnöke visszautasította az ingatlanspekulációval kapcsolatos vádakat.
Dávid László az ÚMSZ szerdai számában "hamis, hazug, álnok állítások sorozatának" nevezte a Szabadság cikkét. Elutasította azt a vádat is, miszerint a Sapientián "kétes minőségű" oktatás zajlana. Azzal érvelt, hogy az intézmény az akkreditáció közelében áll, és diákjai kilencven százalékban sikeresen államvizsgáznak.
Az ÚMSZ szerint az egyetem vezetői jogi lépéseket helyeztek kilátásba, s jelezték, hogy a riportban közölt állításokra az elkövetkező napokban tételesen kívánnak válaszolni.
(MTI)