A koalíciós többség megszűnése, s a jobboldali ellenzék sorozatos obstrukciója miatt veszélybe került az újbudai önkormányzat képviselő-testületének, s számos intézményének a működőképessége. Mint arról már beszámoltunk, a XI. kerületben néhány hete politikai patthelyzet alakult ki a városrészt irányító baloldal és ellenzéke között, miután az egyik SZDSZ-es képviselő, Hajdú László kilépett pártjából, ugyanakkor jelezte, megtartja egyéni mandátumát, s továbbra is támogatásáról biztosította a koalíciós frakciókat.
Működésképtelen lett Újbuda?
Csakhogy a képviselő a legutóbbi rendkívüli testületi ülésén családi okokra hivatkozva nem jelent meg, így a koalíció - az ellenzék ismételt távolmaradása miatt - nem tudta biztosítani a határozatképességet. Egyre inkább úgy tűnik, a baloldal s vele a szocialista polgármester, Molnár Gyula olyan politikai vákuumba került, ami a XI. kerület irányíthatatlanságával fenyeget.
Márpedig ebben a helyzetben például a helyi zárszámadásban szereplő hárommilliárd forint sorsáról sem születhetett mindeddig döntés, továbbá egyebek között arról sem, hogy a kerület mégsem adja át a fővárosnak a József Attila Gimnáziumot és a Montágh Imre Általános Iskola, Óvoda és Készségfejlesztő Speciális Szakiskolát, és biztosítja ezek hosszú távú működését. A hárommilliárdból konszolidálták volna az önkormányzat hozzávetőleg egymilliárdos adósságállományát, 180 millió forintot biztosítottak volna a kerületi közalkalmazottaknak, több ezer embernek pedig gyógyszerár-támogatást. A késedelem miatt 367 millió forinttól eshetnek el a kerületi intézmények, néhányukat már a fizetésképtelenséget fenyegeti. Számos felújítás is elmaradhat a helyi iskolákban és óvodákban.
A koalíció és az ellenzék kölcsönösen egymást vádolja a kialakult helyzetért. Lakos Imre, az SZDSZ és Wieszt János, az MSZP frakcióvezetője elítéli a jobboldali obstrukciót. Szerintük az ellenzék a szocialista polgármester ellehetetlenítésére törekszik, s ennek során semmibe veszi a kerületiek érdekeit. A gátlástalan politikai játszma következményei pedig beláthatatlanok Újbuda jövőjének szempontjából. Felszólítják az ellenzéki képviselőket, hogy jelenjenek meg a testületi üléseken, és szavazzanak - akár nemmel is.
Ellenzéki körökben két lehetőség merült fel a patthelyzet feloldására, az egyik, hogy Molnár Gyulát "kiültetve a folyosóra" átveszik a kerület irányítását, a másik, hogy kezdeményezik a képviselő-testület feloszlatását. A Fidesz frakcióvezetője, Kupper András leszögezte: a megváltozott politikai helyzetre politikai választ kell adni. A jelenlegi képviselő-testület összetétele már nem tükrözi a választói akaratot. Ennek ellenére a működéshez szükséges többséget Molnár Gyulának kell biztosítania, ám ha erre képtelen, a jobboldal hajlandó átvenni a kerület irányítását, s akkor lesz elfogadott zárszámadás is. A koalíciós többség korábban sorra leszavazta a jobboldali előterjesztéseket, ezért álságos dolog a zárszámadás kapcsán az ellenzéktől számon kérni a konstruktivitást. Már csak azért is, mert az abban szereplő tételeket a jobboldal a költségvetésbe, annak tárgyalásakor javasolta beépíteni.