Tovább nő a mianmari halálos áldozatok száma
Az adat tovább nőhet, mert a hatóságoknak sikerült kapcsolatba lépniük az Iravádi folyó deltájának lakosaival, akiket a leginkább sújtott a katasztrófa, és valószínűleg nagyszámú ottani áldozatról fognak beszámolni - mondta U Njan Van a közszolgálati televízióban. Csak Bogalay városban tízezer halott van.
A mentési munkálatokat megnehezíti, hogy a hétvégi szélvihar és árvíz tönkretette az utakat az Iravádi-folyó deltájában, amely a Nargis nevű ciklon fő útvonalába esett. Az ENSZ élelmezési világprogramja szerint a hajléktalanná vált emberek száma elérheti az egymilliót is.
Az első külföldi segély kedden, a szomszédos Thaiföldről érkezett az országba.
A földönfutókká váltak száma több százezerre tehető az ENSZ illetékesei szerint, nekik még tiszta ivóvizük sincs, de a fedél nélküliek végső száma akár milliókra is rúghat. A World Vision elnevezésű humanitárius szervezet szakemberei helikopterekkel a legnagyobb pusztítást elszenvedett területek fölé repültek, és utána kijelentették, hogy a ciklon okozta károk súlyosabbak lehetnek még a 2004. decemberi ázsiai szökőár okozta károknál is, miközben a segítségnyújtás eszközei korlátozottak a szállítási nehézségek miatt. (Az Indiai-óceán térségében három és fél évvel ezelőtt pusztító cunaminak körülbelül 220 ezer halálos áldozata volt, köztük 168 ezer egyedül Indonéziában.)
Sürgős segélykérés
A Mianmart kormányzó katonai junta sürgős segélykéréssel fordult a nemzetközi közösséghez U Njan Van külügyminiszter és Rangunban akkreditált diplomaták hétfői találkozóján. Mindenekelőtt tetőfedő anyagokra, gyógyszerekre, víztisztító tablettákra és szúnyoghálókra van szükség.
Thaiföldről már kedden érkezik egy katonai szállítógép 9 tonna segélyszállítmánnyal Rangunba, de számos ország és nemzetközi segélyszervezet - köztük az Európai Unió (EU), az ENSZ, a vöröskereszt, a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége - is közölte, hogy kész gyors segítséget nyújtani a természeti csapás sújtotta országnak. India bejelentette, hogy rövidesen két hajót küld Rangunba élelemmel, gyógyszerrel és más segélyküldeményekkel megrakva. A junta három hajón küldött élelmiszert a deltavidékre, az ország legfontosabb rizstermőterületére, ahol az 53 milliós összlakosság csaknem fele él - mondta az EU ranguni segélyezési illetékese.
A Magyar Baptista Szeretetszolgálat a helyszínen lévő nemzetközi partnerei révén kedden megkezdte a humanitárius segítségnyújtást, és készenlétbe helyezte speciális mentőcsapatát.
A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet egymillió forint értékben juttat segélycsomagokat a mianmari ciklon miatt otthonukat vesztett lakosoknak. A segélyszervezet jelenleg Thaiföldön dolgozó délkelet-ázsiai programigazgatója, Luter Gábor megkezdte a gyorssegély csomagok beszerzését. "Elsősorban takarókat, ivóvizet és száraz élelmiszert osztunk majd szét. Nem tudjuk mi vár ránk. Azt hallani, hogy legalább 100 ezren váltak hontalanná és több mint 30 ezer embert keresnek" - mondta telefonon a távirati irodának Luter Gábor. A segélycsomagokat Jangon városban és a környező településeken osztja szét a segélyszervezet magyar munkatársa azok között, akik elvesztették otthonukat.
A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet az összefogás és segítségnyújtás jegyében adománygyűjtő felhívást tett közzé. Arra kéri a magyar állampolgárokat, hogy segítsenek a súlyos veszteségeket szenvedett délkelet-ázsiai ország lakóinak. Az adomány a következő számlaszámra küldhető: 11705008-20464565, a közlemény rovatba Mianmari ciklon megjelöléssel. Online adományozásra a www.segelyszervezet.hu című honlapon van lehetőség a Hogyan segíthetek? elnevezésű oldalon.
A segélyszervezetek azzal számolnak, hogy a pusztulás nyomán járványok törnek ki, főként hasmenéses fertőzések, így kolera léphet föl az ivóvíz szennyezettsége miatt.
A ciklon pénteken csapott le
A Nargis ciklon péntek este csapott le Mianmar délnyugati partvidékére óránként 190-240 kilométer közötti sebességgel örvénylő széllel, és szombaton is folytatta a pusztítást. Az ítéletidő nyomán Rangunban összeomlott az áram- és vízszolgáltatás, akadozott a telefon- és internetösszeköttetés.
Az indiai meteorológiai szolgálat közölte kedden, hogy a ciklon megérkezése előtt 48 órával figyelmeztette a szomszédos Mianmar ügynökségeit a vihar behatolási pontjáról, az erejéről és minden más kérdésről. Elegendő idő lett volna a megelőző intézkedésekre - mondta el az indiai szolgálat szóvivője.
Ázsiában a legpusztítóbb ciklon 1991-ben tombolt, akkor 143 ezer ember halt meg Bangladesben.
(MTI)