A történelmi hagyományokra alapozó aszimmetrikus regionalizmust, a Székelyföld sajátos státusú önkormányzati régióvá történő alakítását, a "sokfunkciós mezőgazdaság" koncepciójának alkalmazását, a keresztény értékközpontú társadalomépítést, az erényre nevelésnek az oktatás előterébe való állítását és a szakoktatás megerősítését helyezi középpontjába az erdélyi Magyar Polgári Pártnak (MPP) a hét végén közzétett keretprogramja.
A kampánynyitóra elkészült az MPP programja
Az MPP politikai irányelve a parlamentáris köztársasági formát részesíti előnyben, alkotmányos jogokat indítványoz az önkormányzatoknak és szorgalmazza az alkotmánybíróság megerősítését is. Az MPP a román pártokkal történő kapcsolatok kialakításában elsősorban az ideológiai és regionális alapon építkező együttműködést tartja fontosnak, az erdélyi magyar politikai vitákban pedig konszenzusos politikát kíván követni.
A pártprogramot az MPP székelyudvarhelyi kampánynyitóján mutatták be, amelyről Tőkés László püspök, EP-képviselő más elfoglaltságaira hivatkozva hiányzott. Üzenetében viszont egyértelművé tette, hogy az általa vezetett Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) a júniusi romániai helyhatósági választásokon azokat az MPP- és RMDSZ-jelölteket támogatja, akik zászlajukra tűzik az autonómiát.
A pártelnök Szász Jenő székelyudvarhelyi polgármester, aki ezúttal Hargita megye tanácselnöki tisztségéért szállt versenybe, biztos benne, hogy pártját győzelemre viszi. Szerinte 1990 óta az RMDSZ-re voksolók száma egymillióról négyszázötvenezerre csökkent. - Az MPP megteremtette a választás szabadságát, már nemcsak egypárti képviselete van a romániai magyarságnak - fejtette ki a székelyföldi város sportcsarnokában tartott kampánynyitón. Leszögezte: csak ott szállnak versenybe a választásokon az RMDSZ-szel, ahol két magyar jelölt nem gyengíti egymást.
Kelemen Hunor, az RMDSZ ügyvezető elnöke mégis attól tart, hogy az MPP részvétele a választásokon magához vonzza majd a magyar protestszavazatokat.
Hozzátette: az MPP jelöltjeinek többsége olyan volt RMDSZ-es tisztségviselő, aki a szövetségben nem állta meg a helyét, és a lakosság bizalmát sem bírja.