Tízezer áldozat Mianmarban

Tízezerre nőtt tegnapra a mianmari ciklon halálos áldozatainak száma - jelentette be a dél-ázsiai ország külügyminisztere, U Njan Vin az állami televízióban, hozzátéve: attól tart, ez a szám emelkedni fog. Az adatokat nem erősítették meg független források. A jelentések lassan futnak be a Bengál-öböl szigeteiről és az Irrawaddy folyó deltájából.

Az áradások miatt hajléktalanná váltak számát százezrekben mérik, nekik még tiszta ivóvizük sincs. Az ország legnagyobb városában, Yangunban máris megemelkedett az élelmiszerek és az üzemanyag ára - írta az MTI. A segélyszervezetek megkezdték a fejadagok kiosztását, de több tartalékra lenne szükség. A katasztrófa sújtotta területen 24 millió ember él. Az EU, az ENSZ, a Vöröskereszt, a Délkelet-ázsiai Nemzetek Társulása (ASEAN) és más nemzetközi szervezetek kilátásba helyezték a segítségüket.

A Nargis nevű ciklon múlt pénteken csapott le Mianmar délnyugati partvidékére, és szombaton is folytatta a pusztítást. A viharban több mint húszezer épület dőlt romba. Az ország öt déli régióját katasztrófa sújtotta övezetnek nyilvánították.

A mianmari hatóságok immár készek fogadni a segélyeket az ENSZ részéről, közölte tegnap a világszervezet élelmezési világprogramjának illetékese, miután tárgyalásokat folytattak a kormánnyal. Ez korábban kérdéses volt az ország elzárkózó politikája miatt. A Mianmarban két évvel ezelőtt született szabályozás szerint a segélyszervezetek tagjainak beutazási engedélyre van szükségük, hogy eljussanak a katasztrófa sújtotta területekre, ahová a hivatalos szervek képviselői is elkísérik őket.

A katonai junta közben bejelentette, hogy nem áll el a május 10-i népszavazás megtartásától. Egy hivatalos közlemény szerint az ország 53 millió lakosa "alig várja, hogy voksolhasson" a katonai vezetés által kidolgozott alkotmánytervezetről. - Ilyen körülmények között nem helyénvaló a referendum megrendezése - nyilatkozta a Reutersnek az ellenzéki Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) szóvivője. A párt - amelynek vezetője az őrizetben lévő Nobel-békedíjas Aung San Suu Kyi - a "nem" szavazatokért kampányol.

Noha az alkotmány elvileg fontos lépés a 2010-re tervezett többpárti választások felé, bírálói szerint túl sok hatalmat meghagy a hadsereg kezében. A volt brit gyarmaton egy 1962-es államcsíny óta tart a katonai uralom. Külföldre menekült ellenzékiek attól is tartanak, hogy a mianmari junta a ciklont népszavazás manipulálására használja fel, és késlelteti majd az eredmény közzé tételét.

Szerzetesek tisztítanak meg egy utat a vihar után
Szerzetesek tisztítanak meg egy utat a vihar után
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.