A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei, kétezres lélekszámú Nyírtass adhat otthont az ország legnagyobb erőműjének, amely a beruházó, az ukrán Emfesz tervei szerint 2011-2013 között áll majd üzembe. A szerény költségvetésű Nyírtass jövőjét lakói máris "kis Svájcként" képzelik el.
Nyírtasson épülhet fel az óriás erőmű
Nyírtasson épülhet meg az ország legnagyobb erőműve - tudta meg lapunk. Az ukrán hátterű Emfesz Kft. tavaly jelentette be, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei térségben kíván építeni egy olyan gázerőművet, amely 2400 megawattra tervezett teljesítményével még a paksi atomerőműre is ráverne négyszáz megawattot. Az áramtermelőt a közeli nagy ukrán gáztározókból látnák el fűtőanyaggal.
Az Emfesz azért is döntött a térség mellett, mert itt húzódnak az ország belseje felé vezető nagy kapacitású távvezetékek. (Eme adottságok miatt épít ugyanitt egy tizedekkora gázerőművet Kapolyi László cége, közösen a Magyar Villamos Művekkel és az osztrák Meinllel.) Az Emfesz eredeti bejelentése szerint a három szakaszra bontott építkezést 2009-ben kezdenék meg, 2011-ben indulna az áramtermelés az első 800 megawattos blokkban, és a gyár 2013-ban készülne el teljesen. Nemrég Góczi István, az Emfesz ügyvezetője lapunknak az építkezés kezdetét már 2010 elejére tette, az első ütem átadása pedig szavai szerint 2011 végére csúszna. Megjegyezte, hogy a határidőknek kezdettől fogva volt egyfajta mozgástere, amire a tapasztalatok alapján "szükség is volt". A végleges környezetvédelmi engedélykérelmet pedig most adják be - tudtuk meg.
Ám a kft. mindmáig nem jelölte meg, pontosan hol építkezne: rendre mintegy fél tucat települést tartottak talonban. Még az előzetes környezetvédelmi engedélyt is több lehetséges helyszínre kérték és kapták meg. Mára azonban, úgy tudjuk, eldőlt, hogy a mintegy kétezer lakosú Nyírtass lett a nyerő.
Bár az ügy érintettjei lapunknak a hivatalos bejelentés előtt nem kívántak nyilatkozni, az általunk megkérdezett lakosok a település jövőjét máris "kis Svájcként" képzelik el. Ami rá is fér a munkanélküliség által erősen sújtott régióra. Az elképzelt hatalmas iparűzési adóbevételtől az első lépésben azt remélik, hogy nem kell összevonniuk az iskoláikat. Az erőmű nagy gazdasági lehetőségeket nyithat a helyi gazdák előtt is, miután nagy mennyiségű felhasználható hőt termel, amivel például hatalmas üvegházakat lehetne fűteni.
Az építtető, úgy tudjuk, magánszemélyek telkeit szemelte ki az erőmű helyszínéül. Az ígéretek szerint az építkezésre alapanyagot szállító kamionáradat nem érinti majd a település lakott részeit. A helyszín megközelítését nagymértékben megkönnyíti a Nyíregyházáig kiépült autópálya, illetve az onnan Nyírtassig vezető 4-es főút. A korábbi bejelentések alapján a 1,5 milliárd eurós erőmű építési munkái mintegy 3 ezer embernek adhat munkát. Hoszszabb távon azonban a térségi foglalkoztatás szempontjából sokkal fajsúlyosabbnak látszik a hőhasznosítás kérdése: az emiatt idetelepülő cégek feltehetőleg jóval több embernek adhatnának munkát, mint maga az őket idevonzó erőmű.
A fejlesztés ezen ága azonban egyelőre nem igazán halad előre. A hasznosítás lehetséges módozataira tanulmányok készülnek, ám egyelőre nem törik magukat a nagybefektetők, hogy idejöjjenek. Igaz, egyelőre ennek érdekében nem folyik különösebb szervezőmunka, sem állami, sem magánszinten.