- Kutya nehéz úgy hazudni, hogy az ember nem ösmeri az igazságot - mondta Esterházy Péter, és a New York-i Town Hall színházterem közönsége máris a lába előtt hevert. Pedig magyarul mondta, és a háta mögött futó angol fordítás nem tudta teljes zamatosságában visszaadni a Harmonia Caelestis nyitómondatát.
Magyarok a Világ Hangjai között
- Én nem tudok angolul, maguk nem tudnak magyart. Ez itt a gond. Houston, van egy kis problémánk - idézte az Apollo-13 kis híján odaveszett legénységének nevezetes mondatát, de a folytatás a nyelvi nehézségek ellenére zökkenőmentes volt. Az írók nemzetközi szervezete, a PEN Világhangok fesztiváljának közönsége hálásan fogadta a családregényből válogatott passzusokat. Csak fokozta a hangulatot, hogy Esterházy kifelejtett egy mondatot, így a vásznon a szövegnek vágtára kellett fognia, hogy utolérje.
A Town Hallban a Közéletek/Magánéletek című felolvasóestet az iszlámot állítólag sértő könyve miatt húsz éve "halálra ítélt" Salman Rushdie nyitotta meg. A színpadra kihelyeztek egy üres, a Kínában rács mögött lévő három tucat betűvetőre emlékeztető széket. Az előcsarnokban alá is lehetett írni a kiszabadításukat sürgető kiáltványt. Az írók magánélete és műveik társadalmi szerepe közötti kapcsolatot vizsgáló esten nyolc világhírű szerző olvasott részleteket műveiből a saját anyanyelvén. Esterházy mellett a Srí Lankán született, kanadai Michael Ondaatje, az amerikai Annie Proulx, az izraeli A. B. Yehoshua, a mexikói Coral Bracho, a dél-afrikai Rian Malan, az osztrák Evelyn Schlag, a brit Ian McEwan és az amerikai PEN Klub elnöke, Francine Prose lépett a pódiumra. A késő esti fogadáson a fesztivál száznyolcvan vendége közül még jó pár híresség csatlakozott hozzájuk, például az olasz Umberto Eco. Ezért is volt érdekes, hogy a mellettünk álló fiatal amerikaiak a nagy nemzetközi választékból éppen Esterházyért lelkesedtek.
New York még kétszer találkozhatott a magyar íróval: csütörtökön a Greenwich Village-beli "Joe kocsmájában", vasárnap délben pedig a városi könyvtárban. A Világhangoknak két másik magyar vendége is volt, az énekes Palya Bea, aki a szombat esti PEN-kabaréban lépett fel, és az Erdélyben született fiatal író, Dragomán György.