A Köztársasági Őrezred elemzi a játékpisztolyos támadást
"Mint minden ilyen típusú eseményt, ezt is értékelni, elemezni kell. Meg kell nézni, hogy jól csináltuk-e, csinálhattuk volna-e jobban, milyen egyéb események következnek belőle. De ez nem jelenti azt (...), hogy kétségbe lehetne, kellene vonni (...) az eljárás helyességét" - mondta Kardos Imre dandártábornok.
Szakmai nonszensz?
A nemzeti hírügynökség Gálszécsy András véleménye kapcsán kereste meg az őrezred illetékesét. A volt titokminiszter szombaton, a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában szakmai nonszensznek nevezte a biztonságiak eljárását. Elsősorban az volt a probléma az akcióval, hogy mindenki a játék pisztolyos emberre figyelt, ráugrottak, leteperték, viszont Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tovább beszélt, őt nem védte senki - magyarázta Gálszécsy András. Az egykori Antall-kormány minisztere a külföldi gyakorlatra hivatkozott, ahol ilyen esetekben a célszemélyt is azonnal védik, mert tartani lehet egy második, már komoly támadástól. Erre gondolni kellett volna.
A Köztársasági Őrezred parancsnok-helyettese ezzel szemben úgy vélte, a történtek alapján nem kellett néhány perc múltával egy komolyabb támadásra számítani. Kardos Imre szerint ha tényleg reális a veszély, ha előzmény van, vagy jelzés arra, hogy számolni kell egy ilyen veszéllyel, vagy, ha a cselekmény eltéveszthetetlenül terrortámadásra utal, akkor természetes, hogy futni kell a miniszterelnökkel, védeni kell őt, ám minden "zacskópukkanásra" nem lehet ilyen intézkedést hozni. "Nevetségessé tennénk őt magát, és magunkat is. Ezt nem szeretnénk" - mondta.
Ha riasztófegyverből valaki lövést ad le
A történtek után vizsgálják, milyen tendenciák mutatkoznak, mert ilyen még nem fordult elő. Volt már tojásdobálás, kődobálás, volt hatástalanított fegyver. Most játékpisztolyt fogtak a miniszterelnökre - sorolta az eseteket. A következő lehet, hogy egy riasztófegyver lesz. Ha ilyen riasztófegyverből valaki ténylegesen lövést ad le, akkor az adott helyzetben képtelenség megítélni, hogy valódi támadásról van-e szó, vagy sem. Ekkor azonnal elmenekítenék a miniszterelnököt - hangsúlyozta a parancsnok-helyettes. Szerinte annak az embernek, aki ilyen cselekedetet elkövet, ha szerencséje van és a közelében áll a rendőr vagy a kormányőr, le tudják fogni, hogy még egy lövést le ne adhasson. Ha viszont távolabb áll tőle a rendőr vagy a kormányőr, akkor lőni kell rá.
"Félek tőle, hogy ha valaki (...) teljesen félreérthető szituációt teremt, akkor fegyverhasználat fog történni vele szemben" - mondta Kardos Imre, kiemelve, hogy nem dolguk és nem feladatuk bárkivel is harcba bocsátkozni, de a terrortámadást - ha más mód nincs - végső esetben fegyverhasználattal is meg kell tudni akadályozni.
A majálison történt az incidens
Az MSZP majálisán a kormányfőre műanyag fegyvert fogó férfit civil ruhás rendőrök azonnal elvezették. Pénteken a rendőrség azt közölte, hogy garázdaság miatt szabálysértési eljárás indult ellene, ugyanakkor az előállítottat szabadon engedték.
Gyurcsány Ferenc - aki éppen beszéde elején tartott - az incidens kapcsán a hallgatóságnak azt mondta: a mi dolgunk az, hogy ne ijedjünk meg, akkor sem, ha bántanak bennünket, ne dőljünk be a provokátoroknak.
Az egyik internetes portál április közepén adott hírt arról, hogy az elmúlt másfél évben ötször támadták meg Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt. A zoom.hu szerint a titokban maradt öt támadásból három enyhébbnek ítélhető, de két esetben komoly veszélyben volt a kormányfő testi épsége. Daróczi Dávid kormányszóvivő az információ kapcsán akkor azt mondta, hogy soha nem nyilatkoznak a kormányfő biztonsági ügyeiről.
(MTI)