A Mol pusztaföldvári kiürült gázmezőjét ajánlja fel a tervezett Déli áramlat nevű orosz gázvezeték magyar szakaszához kapcsolódó, egymilliárd köbméteres tározóként - tudta meg lapunk.
Pusztaföldváron lehet a Déli áramlat tárolója
A 2013-tól tervezett fejlesztésről szóló orosz-magyar kormányközi egyezmény megkötése előtt a Mol még mintegy 10 milliárd köbméternyi hazai tározómennyiséget ajánlott fel a Déli áramlat számára. A jelek szerint azonban erre ott nem lesz szükség. Ez talán összefüggésben állhat azzal is, hogy a hazai szakasz majdani beruházó-üzemeltetőjének magyar résztvevője nem a Mol, hanem az állami Magyar Fejlesztési Bank lesz. Ugyanakkor a majdani üzemeltető számára a megvalósíthatósági tanulmányt a Mol, illetve az orosz beruházó, a Gazprom közös kft.-je készíti el. Mindenesetre jelen állás szerint - tudtuk meg - a Mol "megmaradt" 9 milliárd köbméternyi üregjét akár a nem orosz gázra tervezett Nabucco vezeték számára is felajánlhatják. A tárgyalások e tekintetben még zajlanak.
Az sem eldöntött, hogy a Déli áramlat hazai, elvben Szerbiát és Ausztriát összekötő szakaszának egy részét nem alkothatnák-e a Mol Dunántúlt átszelő, jelenleg kihasználatlan gázvezetékszakaszai. Ez csökkenthetné a beruházási költségeket. Aligha is dönthetnének még erről: az orosz kormány és a vele szoros kapcsolatban lévő Gazprom újólag felvetette, a Déli áramlat Magyarország déli határai felől ne Ausztria, hanem Szlovénia felé folytatódjék. A tanulmányt készítő Mol szerint a fejlesztést a jövőben mindkét útvonalváltozattal érdemes lesz megvalósítani. Ha a vezeték nem Ausztria felé folytatódna, még fel is értékelődhet Magyarország, azon belül is Városföld "gázelosztó" szerepe, amely az így kieső Baumgartent "pótolhatná". Mint megtudtuk, a tervezett Déli áramlat, illetve Nabucco, ha mindkét elképzelés megvalósul, itt akár össze is érhet.
Azt a szakértői felvetést, miszerint a Nabucco nyomvonala metszené az akkor már feltehetőleg termelő makói gázmezőt, forrásaink szakszerűtlen megközelítésnek tartják. A makói gáz ugyanis először ugyanúgy a városföldi elosztóba kerül, mint a többi, és csak onnan kerülhet tovább a gázszállító hálózatokba.
Információinkat a Molnál sem cáfolni, sem megerősíteni nem kívánták.
Hernádi: Felvásárlás helyett együttműködés
A nagy vállalatátvételek ideje már lecsengett az energiaiparban, ami a jövőben számít, az a partneri együttműködés - jelentette ki Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a Der Standard osztrák lap pénteki számában megjelent interjújában. Szerinte az olyasfajta átvételt, amelyet az OMV meglebegtetett, voltaképpen csak jelentős részvényesi többséggel lehetne megvalósítani. Az osztrák cégnek alkalma lett volna ezt kezdeményeznie a Mol múlt heti közgyűlésén, de nem élt a lehetőséggel - közölte Hernádi. Az OMV jelenleg 20,26 százalékos tulajdonrésszel bír a Molban. Hernádi azt mondta: személy szerint csalódott Wolfgang Ruttenstorfer OMV-vezérigazgatóban, akivel többé már nincs miről tárgyalnia. (MTI)