Már több mint egy éve folyik Brüsszelben a honi szerencsejáték-piac szabályozásainak vizsgálata, s lassan ugyancsak egy éve választ is várnak a kérdésben az unió illetékesei, pedig erre csak két hónapot adtak a magyar félnek. A Külügyminisztérium csak a közelmúltban küldött egy levelet, ez viszont nem tekinthető hivatalosnak.
Lejegelt sportfogadási piacvizsgálat
A Pénzügyminisztériumban biztos nem állítottak órát és lapozgatták lázasan a naptárt azt követően, hogy Brüsszel tavaly tavasszal két hónapon belüli válaszadásra szólította föl Magyarországot a sportfogadási piac felülvizsgálatáról szóló eljárása kapcsán. Az Európai Bizottság elmúlt év márciusában állapította meg, hogy a több más országban alkalmazott mellett a magyar korlátozások "sem tekinthetők szükségesnek és diszkriminációmentesnek". E szerint ellentétesek az uniós regulákkal, miközben nem lehet érv az sem, hogy az állami monopolszereplők nem profitorientáltak. Éppen ezért az unió még akkor, azaz tavaly tavasszal a szabályok megváltoztatására szólította fel Magyarországot. Utóbbi persze nem történt meg, ám a kért magyar válasz sem érkezett meg. Az Európai Bizottság lapunkat úgy tájékoztatta, hogy a mai napig még semmilyen hivatalos reakciót nem kapott a magyar hatóságoktól. (A késésnek eddig még semmilyen szankciója sem volt.) Ugyanakkor Brüsszel kapcsolatban van velük ebben az ügyben, s a vizsgálat továbbra is tart - vázolta a helyzetet érdeklődésünkre Catherine Bunyan, Charlie McCreevy belső piaci EU-biztos sajtótitkára. Mindamellett Bunyan nem kívánt azzal kapcsolatban találgatni, hogy az EU bizottsága az uniós bírósághoz fordul-e. - Nincsen még döntés további lépésekről, bővebben pedig egyelőre nem nyilatkozhat - közölte.
Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium sajtófőnöke a Népszabadságnak elmondta, hogy a Külügyminisztérium néhány hete, pontosabban február közepén elküldött egy levelet az Európai Bizottságnak. Ebben fenntartja azt a korábbi álláspontját, hogy a magyar szerencsejáték-törvény nem ellentétes az uniós előírásokkal. Emellett ugyanebben a levélben - emelte ki - a magyar fél konzultációt kezdeményez az Európai Bizottsággal a témában. Pichler Ferenc ugyanakkor azt elismerte: ez a válasz nem tekinthető hivatalosnak.
Az EU bizottsága egyébként rendkívül lassú a sportfogadással és a szerencsejátékokkal összefüggő szabálysértési ügyekben - ebben a témában kilenc EU-tagállammal szemben indítottak eljárást. Olyannyira, hogy ez már Brüsszelben is feltűnt. Nikiforosz Diamandurosz EU-ombudsman már két éve kifogásolta az eljárások tempóját.
Az eseménytelenség miatt egy ideig még biztosan nem
kell izgulnia Magyarországnak azért, hogy mikor kell megnyitnia szerencsejáték-piacát. A most folyó vizsgálat is "csupán" a második szakaszában van. Az eljárási rend szerint most a hivatalos magyar válasznak kellene megérkeznie, s ha ez nem tetszik a bizottságnak, akkor az Európai Bíróság (EB) elé utalhatja az ügyet. Itt borítékolhatóan ugyancsak egy hosszadalmas eljárás következik, aminek a végén - évek múlva - kötelezhetik hazánkat az uniós jogot korlátozó szabályozók megváltoztatására, már amennyiben ez az - egyelőre legvalószínűbbnek tűnő - forgatókönyv valósul meg. Franciaország, amelyet szintén bírálat ért, például egyáltalán nem riadt meg az EB-től. Nem változtat az előírásain, és vállalja a luxembourgi talárosok előtti megmérettetést.
McCreevy egyébként másfél évvel ezelőtt valószínűtlennek nevezte, hogy az unió egységes szabályozást tudna kialakítani az egyébként évi 50 milliárd eurós piaci szegmensről - hiszen a kérdésben az Európai Parlament és a tagállamok tanácsa is megosztott.