Le kellene térni a kényszerpályáról

Megpróbálta lebeszélni a liberális egészségügyi miniszter menesztéséről a kormányfőt Baja Ferenc, mert tartott a koalíció felrúgásától. Az új helyzetben most őt is felállítják, méghozzá a szocialisták pártalapítványának elnöki székéből. Baja azt mondja, lojális Gyurcsány Ferenchez.

- Gyurcsány Ferenc a kormány szerkezeti átalakításával egyidejűleg változtatott az MSZP-ben meglévő régi, jól beágyazott protokollokon is: elnöki kabinetvezetőnek nevezte ki Lamperth Mónikát, akinek a kezében ezután az operatív feladatok mellett a pártkassza, illetve a Táncsics Alapítvány vezetése is összpontosul. Utóbbi elnöke Baja Ferenc volt. Gyurcsány Ferenc félre akarta állítani önt?

- Sokan félinformációk alapján vonnak le következtetéseket. Eddig is és a jövőben is államtitkár, illetve kormánybiztos maradok. Ami a Táncsics Alapítványt illeti, ennek ügyében személyes beszélgetést folytattunk, amelynek során Gyurcsány Ferenc azt kérte, hogy mondjak le vezetői posztomról az új irányítási rendszer kialakítása érdekében. A Táncsics Alapítvány az állami támogatás jóvoltából évi ötszázmillióval gazdálkodik, és az elmúlt években négyszázmillió forintnyi tartalékot halmozott fel. Az ÁSZ vizsgálata is megállapította, hogy szabályszerűen működött és működik. Jól dolgozó kuratóriuma, profi titkársága van; jól működő csapat. Nekem - kuratóriumi elnökként is - csak kétmillió forintig volt személyes döntési jogosultságom. Minden személyi és pénzügyi döntést a kuratórium többségi határozata alapján hoztunk meg. A Táncsics Alapítvány mellett működik a Kapcsolat Kft., amely Magyarország egyik legelső nonprofit kft.-je. Utóbbi célja a baloldal online terének kialakítása, ennek továbbépítésében a jövőben is közreműködöm. Említésre méltó eredmény a Next Clubok, illetve a Táncsics Európa 2000 szellemi műhely létrehozása; a Pallasz Műhely, a Liget Műhely támogatása vagy a Táncsics Pódium fenntartása. Kialakulóban van tehát egy rendszer, amely a baloldal bázisát építi. Ezt a munkát tovább kell vinni.

- Éppen ezért sokat mondó, hogy felállítják a vezetői székből. Nyílt titok, hogy az MSZP Szocialista Platformjának elnökeként gyakran markáns és kritikus véleményt fogalmazott meg a pártvezetéssel és a kormánnyal szemben. Nehéz elhinni, hogy a kettő közt nincs összefüggés.

- Csak büszke lehetek arra, amit a Táncsics Alapítvánnyal elértünk. A csapat továbbviszi az eredményeket, én pedig egy új típusú intézményrendszer építésébe kezdhetek. Az enyhén szólva is viccnek tekinthető, hogy a miniszterelnök és köztem bármiféle pozícióféltésről lehet szó. Ebben az értelemben nem vagyunk azonos kategóriában, Gyurcsány Ferencnek nem kell tőlem féltenie a pozícióját. Ez irreális feltételezés. Gyurcsány Ferencet és a baloldalt tehát nem tőlem, hanem a társadalmi támogatottság csökkenésétől és a kisebbségi kormányzás esetleges ellehetetlenülésétől kell félteni. Talán az adhat okot a szóbeszédre, hogy valóban kritikus hangon formálok véleményt az elnökségi üléseken, amelyeken egyébként a Táncsics Alapítvány vezetőjeként jogosult vagyok részt venni. Az alapítvány független műhely, és annak kell megmaradnia Lamperth Mónika vezetésével is. Miután egy testület által irányított szervezetről beszélünk, most és a jövőben sem lehetséges, hogy az MSZP egy politikusa egy személyben irányítsa az alapítványt. Elfogadhatatlan lenne és törvénytelen. Persze a pártelnök nem is erre törekszik. Megértem azt, hogy egy főállású politikai szereplőnek több ideje lehet az alapítványi feladatokra, s ezzel dinamikusabban jönnek majd az eredmények. A párt és az alapítvány pénzforrásainak összevonása azonban nem lehetséges.

- Mégis: az új kormánytagok kapcsán például azt beszélik, hogy a kormányfő azért emelt megyei erős embereket a kabinetbe, hogy saját pozícióját erősítse.

- Önmagában ez az időszak kényszerpálya a magyar baloldal számára. Erről a kényszerpályáról érdemes lett volna letérni, vagy legalább többet tenni azért, hogy egyáltalán ne is kerüljünk rá. A kormánynak az a feladata - személyektől és szerkezettől függetlenül -, hogy új, konszenzusos modellt, a szocialista nyitott kormányzás lehetőségét mutassa meg. Ez jelentős kísérlet, kényszerpályán bemutatva. A jelenlegi kormányátalakítás is e kényszerpálya keretei közt mozgott. Viszonylag gyorsan lett végrehajtva, hogy ne sérüljön a stabilitás. A miniszterelnök ezen törekvése mindenképpen támogatandó.

- Meddig tartható fenn a kisebbségi kormányzás? Ki és hol fogja meghúzni annak határát, hogy eddig ment, tovább azonban már nem?

- Kormányozni kell, ez a legfontosabb. A program keretei ismertek. A feltételek politikai és választási matematikai értelemben a liberálisok nyilatkozatai alapján adottak. Az a kérdés, hogy az ország jelenlegi helyzetéből adódó kihívásoknak az önálló kormány mennyiben tud megfelelni. Ez nemcsak az MSZP-n, hanem az SZDSZ június 7-e után megalakuló új vezetésén is múlik. Meggyőződésem szerint ahhoz, hogy a működésen túl cselekvés is legyen, szerződésszerű együttműködés lesz szükséges a liberálisokkal. Az ideális megoldás egy új koalíciós megállapodás lenne.

- A parlamenti folyosón gyakran hallani: sokan szeretnék hátba szúrni Gyurcsány Ferencet, s az egyik kés a Baja Feri kezében van.

- Ugyan! Alapító tagja vagyok az MSZP-nek, minden eddigi pártelnök és miniszterelnök mögött ott álltam az utolsó pillanatig. Horn Gyula mögött is kitartottam, még akkor is, amikor sokan már azt mondták, hogy jobb lenne Kovács László. Ugyanígy ott voltam Medgyessy Péter előszobájában és kértem, hogy vonja vissza azt a bizonyos Népszabadság-beli interjúját, amely koalíciós feszültséget okozott. De ott álltam mellette abban az órában is, amikor kijött és távozásra kérte Csillag Istvánt. Most is felhívtam a miniszterelnököt, hogy ne rúgja ki Horváth Ágnest, mert rossz út a koalíció felbontása. Az én politikai véleményem tehát szuverén. Ebben nem alkuszom. Senki nem korlátozhatja, igaz, nem is próbálják. Ugyanakkor nem gondolom, hogy nekem kellene megmondanom, mi legyen a magyar baloldal jövője. Független politikusok közös, demokratikus véleménytöbbsége kell hogy utat szabjon a baloldal számára, egy személy bölcsessége mindig kevés. Gyurcsány Ferenc a koalíciós válság közepén egy olyan tárgyalódelegáció felállítását javasolta a két párt között, amelyet nem ő vezet. Sőt, arra is lehetőséget adott, hogy ez a delegáció egy esetleges új miniszterelnök-jelöltről döntsön. Nem rajta múlott, hogy ez a tárgyalódelegáció nem állt fel. Ezt a lehetőséget az MSZP vezetősége szalasztotta el. Abban pedig egyetértek a miniszterelnökkel, hogy ezek után a lebegtetés fenntartása árt a kormányzásnak és árt az országnak, mert bizonytalanságot okoz. A magam részéről a továbbiakban véleményemben kritikus, cselekedeteimben pedig együttműködő leszek.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.