Angol nyílt nemzetközi

Nem érte felkészületlenül a Chelsea-t, hogy fennállása során először bejutott a Bajnokok Ligája - május 21-i - döntőjébe. Mire a százhúsz perces küzdelem után hazaértek a szurkolók, e-mail várta őket a jegyárusítás és a Moszkvába utazás feltételeiről.A belépőket vasárnaptól egy héten át „osztják” (a legolcsóbb 67 font, azaz csaknem 22 ezer forint), a szervezett út költsége pedig 750-1000 font között mozog.

Az egyéni akciókat megnehezíti, hogy már csak átszállással lehet repülőjegyet foglalni, Moszkvában pedig amúgy is nehéz - és drága - szállást találni. Ellentmondásos hírek láttak napvilágot a vízumról is. Míg Jurij Luzskov, Moszkva főpolgármestere a vízumkényszer felfüggesztését helyezte kilátásba az útlevelet és a Luzsnyiki stadionba szóló jegyet felmutató drukkereknek, az orosz külügyminisztérium még nem döntött. Mindenesetre a londoni orosz nagykövetség sietve közölte honlapján: „Kevésbé lenne bonyolult a helyzet, ha a brit kormány 2007 júliusában nem függesztette volna fel a kétoldalú vízumkönnyítési megállapodásról szóló tárgyalásokat, s nem vezet be szigorú intézkedéseket az Egyesült Királyságba készülő orosz állampolgárokkal szemben.”

Michel Platini, az UEFA elnöke - noha a helyszínt hagyományosan korábban jelölik ki - nem pusztán azzal haragította magára a BL-döntőre készülő és az angol bajnokság élén azonos pontszámmal álló Man United és Chelsea rajongóit, hogy szervezete „politikai” döntése nyomán most hosszú és költséges utazásra kényszeríti őket. Platini azzal a megjegyzésével is rossz pontot szerzett a britek köreiben, miszerint „nem olyan nagy dolog a tiszta angol döntő”, hiszen volt már „spanyol” és „olasz” finálé is (2000-ben a Real Madrid és a Valencia, 2003-ban a Milan és a Juventus rivalizált az elsőségért). Pedig abban az évben, amikor az angol válogatott - 1994 óta először - nem kvalifikálta magát a két nagy nemzeti futballtorna egyikére, nagy durranásnak számít a klubszinten elért siker.

Mindenesetre Manchesterben „a végzet szavának” tekintik, hogy az MU - 1999 óta első ízben - éppen a müncheni légi katasztrófa 50. évfordulóján jutott be a kupadöntőbe. Sir Alex Ferguson 66 évével a második legidősebb szakvezető, akinek csapata BL-, illetve BEK-finálét játszik (a legidősebb Raymond Goethals volt: 1993-ban, 71 esztendősen vezette győzelemre a Marseille-t a Milan ellen). MU-berkekben nem is örülhetnének jobban annak, hogy a Barcelona elleni szerény 1-0-ás győzelem gólszerzője a rokonszenves, visszahúzódó, alacsony termetű, vörös hajú Paul Scholes volt, hiszen a kiváló középpályás kilenc évvel ezelőtt - a nem kevésbé befolyásos csapatkapitány, Roy Keane társaságában - eltiltás miatt a tribünről kényszerült követni a Nou Camp stadionban a Bayern München ellen kibontakozó drámai eseményeket s a végső sikert.

A 3-2-vel (az összesítésben 4-3-mal) végződött Chelsea-Liverpool elődöntőn - a két részvevő négy közötti párharcait tekintve - harmadszor már szerencsés volt a nyugat-londoni csapat. A „kékek” első BL-döntője Avram Grant edző óriási sikerének számít. Bár a szurkolók még mindig nem szívelik különösebben, vitathatatlan, hogy „Átlagos” Grantnak sikerült elérnie, amit a „Special One” José Mourinho 2005-ben és 2007-ben nem tudott kivívni. A mérkőzés egyik legfelejthetetlenebb képi emléke, amikor az érzelmek kinyilvánításától mindeddig tartózkodó izraeli szakvezető térdre borulva mondott hálát a Mindenhatónak. A találkozó után Grant elsőként Frank Lampard hősiessége előtt tisztelgett. A középpályás a múlt héten vesztette el mindössze 58 éves édesanyját, Pamet, s szereplése az utolsó percig bizonytalan volt. Ebben a helyzetben nagy bátorságra vallott, hogy magára vállalta az 1-1 utáni hosszabbítás 8. percében megítélt tizenegyest, noha erre a büntetőt kiharcoló Michael Ballack tartott számot. A magabiztosan értékesített tizenegyes után Lampard könnyekkel a szemében, gyászszalagját felemelve ünnepelt és intett csókot a tribünön helyet foglaló édesapjának, id. Frank Lampard volt válogatott játékosnak.

Emlékezetes pillanat volt Didier Drogba reakciója is első gólja után. A találkozó előtt Rafael Benitez, a Liverpool edzője azzal vádolta meg az elefántcsontparti csatárt, hogy szándékos esésekkel próbálja befolyásolni a bírókat. A felpaprikázott Drogba előbb valóban földre vetette magát, majd a liverpooli kispadig csúszott térden...

A Stamford Bridge-i estén egy kérdés megválaszolatlan maradt. Ismét hiányzott a páholyból a korábban alacsonyabb tétért zajló meccseken is rendre feltűnő Roman Abramovics – a hírek szerint éppen Vlagyimir Putyin orosz elöljáróval tárgyalt –, jóllehet a Chelsea az ő öt év alatt invesztált 578 millió fontja nélkül nem jutott volna oda, ahol most van. Elképzelhetetlen, hogy a londoni klubtulajdonos a Luzsnyiki stadionban ne villogna „játékszerével”, mint ahogy amerikai megfelelőitől, az Old Traffordba 2005-ben bevonult Glazer fivérektől is elvárható lenne a jelenlét.

Bajnokok Ligája

elődöntő, visszavágók

Manchester United-Barcelona 0-0 1-0
Chelsea-Liverpool 1-1 3-2  

Grant Chelsea-edző és Gerrard Liverpool-kapitány. Kéz a kézben
Grant Chelsea-edző és Gerrard Liverpool-kapitány. Kéz a kézben
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.