Nem tart politikai támadásoktól a TóPARK beruházás befektetői csoportjának elnöke, amiért egyik beszállítójuk Kuncze Gábort nyerte meg felügyelő- bizottsági vezetőnek. Lotfi Farbod interjút adott a Népszabadságnak.
Őrültség lenne összefonódni a politikával
- Politikai hullámokat vert, hogy Kuncze Gábor volt SZDSZ-elnök a TóPARK beruházásában részt vevő egyik cég felügyelőbizottságának elnöke lesz. Ráadásul azután, hogy a cég vezérigazgatójának Pimper Richárdot, a miniszterelnök egykori kabinetfőnök-helyettesét sikerült megnyerni.
- Erre azt is válaszolhatnám, hogy "no comment", hiszen a két személy felkéréséhez nincs közöm. De tegyük tisztába a dolgokat. A TóPARK projektet irányító befektetői csoportnak, a Walker and Williamsnek több mint húsz főbeszállítója van. Száznyolcvan hektár területet fejlesztünk, ez akkora, mint Monaco hercegsége. Ebből - a 2010-ig bezáruló szakaszban - egy 27 hektáros területről beszélünk. Az első fázison belül is az irodapark, amely persze önmagában is nagy, több mint százezer négyzetméter, beruházását egy Deutsche General Bau nevű kivitelező nyerte el. Ennek a cégnek a százszázalékos tulajdonában van az a Bia Zrt., amelynek vezérigazgatója Pimper Richárd, és e zrt. felügyelőbizottsági elnöke Kuncze Gábor. Vagyis az egyik szerződött kivitelező leányvállalatáról beszélünk, amelyik elsősorban a biatorbágyi terület autópálya-lehajtóit, útjait, vagyis az infrastruktúráját fejleszti. Én mindkettőjüknek gratuláltam. Nekünk egyetlen dolog szent, hogy a cégek között szerződésben vállaltaknak teljesülnie kell. Mi csak építőipari, szakmai szempontból fogjuk megítélni mindkettejük munkáját. Őrültség lenne összefonódni a politikával.
- Sokan mégis úgy vélik, hogy Pimper Richárd, de leginkább Kuncze Gábor "leigazolásával" nemcsak a szaktudást, hanem elsősorban a politikai kapcsolatokat és a lobbiértéket vették meg.
- Hangsúlyozom, mi nem vettünk részt a személyek kiválasztásában, de a jelölteket szakmailag alkalmasnak találtuk. Ma Magyarországon felhevült a politikai helyzet, és akkor még finoman is fogalmaztam. Bármit teszünk is, ebben a helyzetben valaki bizonyosan megharagszik ránk. Mindig egyik vagy másik oldalhoz fognak kapcsolni minket. És ez a befektetőinket egy ponton túl zavarni fogja.
- Már érzékeli, hogy a befektetői csoport bizalma megrendül a politikai csatározások miatt?
- Egy fontos dolgot kell látni. A befektetőink kétszázmillió eurónyi saját tőkét kötnek Magyarországhoz, több milliárd euró értékben fogunk fejleszteni. Hatezer munkahelyet teremtünk, az építőipar fellendülése nagyban ennek a projektnek lesz köszönhető. Milliárdos adót fogunk fizetni a településeknek. Ez egy tizenhat éves program. Nekünk tehát négy kormányzati cikluson át kell fenntartani teljesítményünket, pénzügyi integritásunkat. Ha ezek fényében a gazdaságpolitika és a politika nem segít minket, hanem az acsarkodásával inkább hátráltat, az több, mint zavaró. Ez egy Magyarország iránt lojális menedzsment. Vihettük volna a befektetőket Szlovákiába, Romániába, Szlovéniába, Szerbiába, de mi inkább Magyarországra hoztuk. Nekünk itt van dolgunk. Semmi mást nem kérünk, csak hogy a gazdaságpolitika a mi építési ciklusunk tizenhat évében ne ártson, hanem semlegesen tekintse a projekt megvalósulását. Azt már nem is merem mondani, hogy esetleg segíthetnének is.
- Korábban arról lehetett hallani, hogy Keller László volt törökbálinti polgármester szabálytalannak nevezte a terület rendezési tervét. Ezt a megyei közigazgatási hivatal is megállapította, az ügyben azóta bírósági per zajlik. Nem mondható, hogy zavartalan lenne az építkezés.
- A polgármester úrnak nem a projekttel, hanem az önkormányzaton belüli eljárások némelyikével kapcsolatban voltak aggályai, amelyeket megvizsgált, és ennek megfelelően, amit kellett, korrigáltak.
- Talán épp a beruházás által remélt adómilliárdok miatt volt nagy a tülekedés a polgármesteri székért.
- Tudja, hány szalagot fognak ott átvágni a következő tizenhat évben? El sem tudják képzelni. Mi a gazdaságért, saját befektetőink, munkatársaink, későbbi ügyfeleink sikeréért dolgozunk, nem másért.
- Milyen befektetői csoport áll a Walker and Williams Investment Group mögött?
- Jómagam a Deutsche Bank elnök-vezérigazgatójaként dolgoztam korábban. Sokan azt hiszik, hogy most is a Deutsche Bank egyik leányvállalatát vezetem, holott a Walker and Williams Investment Group és a Deutsche Bank közt ilyen összefüggés nincs. Tény, hogy a zürichi bank befektetői között sikerült úgy százmillió eurónyi tőkét összeverbuválni a TóPARK projekthez. Befektetőink külföldi magánszemélyek, befektetési alapok. Kilétük felfedésére nem vagyunk felhatalmazva, de zártkörű részvénytársaságként ez természetes. Minden befektetőnk bizakodó. Nem véletlenül, hiszen a TóPARK különleges projekt. Képzelje csak el ezt a majd másfél millió négyzetméternyi területet, egy új városközpontot, közepén a csodálatos tóval. A forgalom nem fog áthaladni a településen, minden szolgáltatás meglesz helyben: új iskola, új óvoda, bankfiókok, bevásárlóközpontok, és még sorolhatnám. A tömegközlekedést elektromos és hibrid autókkal oldjuk meg. Geotermikus, alternatív energia hasznosítását tervezzük. A mindenkori környezetvédelmi tárca felé olyan kötelezettséget vállaltunk, hogy fák ültetésével törekszünk a lehető legnagyobb mértékben semlegesíteni a szén-dioxid-kibocsátást. Elég tőkével és finanszírozási erővel rendelkezünk. Türelmes befektetők vagyunk.