Általában békés felvonulásokkal, másutt a hatalom elleni tiltakozás jegyében telt a május 1-jei ünnep Európa-szerte. Törökországban viszont nem engedélyezték a demonstrációt.
Orosz május 1.: megtűrt ünnep
Moszkva: Oroszországban a munka ünnepén sokfelé felvonulásokat tartottak, de ez a nap egyben a dácsaszezon kezdetét is jelentette. Az ünneplőknél jóval többen felpakoltak és elindultak a városon kívülre. Akik felvonultak, azoknak a kezében sem lengett orosz zászló: május 1-je a kommunista párt igazi szovjetnosztalgia-ünnepe volt - írja tudósítónk, Nyilas Gergely. A hangszórókból mozgalmi dalok, a magasban Sztálin-, Lenin- és Marx-képek lengedeztek. Hogy mégsem időutazásról volt szó, azt a szovjet időknél kisebb tömeg és a jelentős számban kirendelt rendőrök érzékeltették. Moszkvában május elseje inkább tűrt, mint támogatott állami ünnep, amelyen az orosz vezetés kénytelen elviselni, hogy a főváros szívében több ezer ember vonulhat fel, akár tiltakozásának is hangot adva.
----->>>Képgaléria: Szovjetnosztalgia-ünnep Moszkvában<<<-----
- A Szovjet Kommunista Párt patkányaiból Medvék lettek! - áll az egyik transzparensen, utalva Dmitrij Medvegyev jövő heti elnöki beiktatására. - Farkasok ezek mind! - teszi hozzá a táblát cipelő férfi, de mielőtt végleg elveszne a lafontaine-i fordulatokban, tisztázza, hogy az egykori állampártban nem mindenki, csak az országot szétdaraboló összeesküvők tekinthetők patkányoknak. A felvonulók főként értelmiségi nyugdíjasok és egyetemisták. Ingyenes oktatást és egészségügyet követelnek. Konstatálják, hogy ingyenebéd nincs, viszont szerintük az ország földgáz- és kőolajexportjából telne erre is, ha nem lopnák szét a pénzt az oligarchák. Persze a felvonulók között senki sem gondolja, hogy az Orosz Kommunista Párt képes lenne igazságos rendszert megvalósítani, ráadásul sokan jobban élnek, mint tíz éve, így az elégedetleneknek még nem elég rossz ahhoz, hogy lázadjanak, mondja egy tanárnő, majd sokatmondóan megrázza kis szovjet zászlóját. - De olyan szép gondolat a kommunizmus!
Berlin: A minimálbér törvényes bevezetésének követelése állt a május elsejei, németországi nagygyűlések középpontjában. A Németország különböző városaiban rendezett megmozdulásokon mintegy félmillióan vettek részt. Az ország legnagyobb szakszervezetei által rendezett gyűléseken a követelések között szerepelt még a munka, illetve a munkahelyek biztonságának megteremtése, a munkavállalók nagyobb beleszólási jogának biztosítása, a magasnak tartott menedzseri fizetések elleni tiltakozás, továbbá a nyugdíjkorhatár csökkentése. Konkrét politikai követelésként a szélsőjobboldali pártok betiltása hangzott el.
Isztambul: Nem mindenütt volt békés a munka ünnepéhez kötődő felvonulás. Könnygáz és vízágyúk bevetésével akadályoztak meg egy engedély nélküli május 1-jei tüntetést csütörtökön Isztambulban.
Mintegy húszezer rendőrt helyeztek készenlétbe a hajnali órákban a Taksim térnél, és lezárták a teret a forgalom elől, miután a hatósági tilalom ellenére több szakszervezet ott akart május 1-jei tüntetést tartani. A gumibotot, könnygázt is alkalmazó rohamrendőrök előbb az egyik szakszervezeti székház előtt összegyűlt tömeget oszlatták fel, majd a térre vezető utcák torkolatánál megakadályozták, hogy a tüntetők kivonuljanak a térre. A CNN török nyelvű adása szerint tucatnyi tüntető és hat rendőr megsérült, több mint ötszáz embert őrizetbe vettek.
Az 1980-ban történt katonai puccs óta hivatalosan nem ünneplik meg május 1-jét Törökországban.