Viták esetleg lehetnek a két ország között, árkok azonban többé nem választhatják el egymástól Németországot és Franciaországot. Az egykori ősellenségekből mindörökre barátok lettek, de közben mindkét állam tudatában van történelmi felelősségének – erről Nicolas Sarkozy francia államfő beszélt csütörtökön Aachenben abból az alkalomból, hogy az idén Angela Merkel német kancellárt tüntették ki a Nemzetközi Károly-díjjal.
Sarkozy szerelmi vallomása Merkelnek
A Merkel laudációját tartó francia köztársasági elnök valóságos „szerelmi nyilatkozatot” intézett a kancellár-asszonyhoz, aki a Károly-díj első odaítélése, 1950 óta a negyedik nő a díjazottak között. - Kedves Angela, sokat tanultam tőled, jobban szeretlek, mint azt a sajtó gondolja – mondta a kancellárt folyamatosan tegező Sarkozy, kiemelkedő európainak nevezve konzervatív párttársát. Méltatta Merkel akaraterejét és elszántságát, ahogy a 2007-es soros német EU-elnökség idején tanúsított fellépésével kivezette az EU-t az európai alkotmányt elutasító francia és holland népszavazást követő válságból. Külön kalapot emelt a kancellár előtt az izraeli parlamentben, márciusban elmondott beszédéért.
Sarkozy - két hónappal hazája soros EU-elnökségének startja előtt - Párizs egyik fő céljának nevezte, hogy az európai integráció ne csak az elitek szép gondolata legyen. Merkel részben franciául köszönte meg a méltatást, s azt ígérte: Németország teljes erejével támogatni fogja Franciaország erőfeszítéseit az integráció előre vitelében. Arról most nem esett szó, hogy a két jó barát között komoly (klímapolitikai) viták vannak, illetve Berlinben aggodalmat keltett Sarkozy „nyomulása” – a francia hegemóniát biztosítani hivatott - Földközi-tengeri Unió létrehozására.
A Nyugat-, és Közép-Európa egyesítésével a Frank Birodalmat létrehozó Nagy Károly királyról elnevezett díj korábbi kitüntetettjei között két magyar is van: 2001-ben Konrád György, 1990-ben Horn Gyula kapta meg a legnevesebb európai elismerést. A díjazottak listáján megtalálható még a többi között I. János Károly spanyol király, Beatrix holland királynő, Helmut Kohl és a néhai Francois Mitterrand, Bill Clinton, Tony Blair, valamint a közös fizetőeszköz, az euró is.
Az aacheni eseményt mintegy ötven szélsőbaloldali tüntető próbálta megzavarni, az utcákon törő-zúzó autonómokat a rohamrendőrség fékezte meg.
Berlin