Moszkva nem akar háborút Grúziával, de...
Moszkva nem szándékozik háborúzni, de ha Grúzia erőszakos forgatókönyvet akar megvalósítani, Oroszország kénytelen lesz állampolgárai védelme érdekében válaszlépéseket tenni - mondta Szergej Lavrov késő esti luxemburgi sajtóértekezletén. Az orosz külügyminiszter ezzel cáfolta a grúz politikusok állításait, amelyek szerint Moszkva háborúra készülne. A békefenntartók létszámának kedden bejelentett növeléséről Lavrov Luxembourgban is csak annyit mondott, hogy a létszámuk nem fogja meghaladni a térség véres konfliktusai nyomán kötött megállapodásokban foglalt felső határt. A grúz-orosz viszony részben Grúzia NATO-csatlakozási szándéka, részben a szakadár területeknek nyújtott orosz támogatás miatt több éve egyre feszültebb. Tovább éleződött a helyzet, amikor Koszovó függetlenségének egyoldalú kikiáltása után a Grúziától de facto elszakadt Dél-Oszétia és Abházia elismerését kérte Moszkvától, amely ezután szorosabbra fonta kapcsolatait a két területtel.
A grúz elnök egységes ország építésére hívtaífel Abháziát és Dél-Oszétiát
Egységes ország építésére hívta fel Mihail Szaakasvili grúz elnök hazája két szakadár régióját, Abháziát és Dél-Oszétiát, egyben azt hangoztatta, hogy kormányának nincsenek háborús szándékai. Szaakasvili a grúz televízióban kedd este sugárzott beszédében, szavait a két szakadár terület lakosságának címezve hangsúlyozta: a grúz kormány egész tevékenysége arra irányul, hogy békés és stabil életfeltételeket teremtsen a válságövezetekben. A politikus úgy vélte, hogy a grúzoknak, abházoknak és oszétoknak a szembenállás a közös ellensége. Nyilvánvalóan Oroszországra célozva megjegyezte: egy "agresszív erő" arra törekszik, hogy a grúzokat és abházokat, illetve a grúzokat és oszétokat végzetes - ám a maga számára előnyös - szembenállásba taszítsa. A grúz elnök felhívását Szergej Bagaps abház és Eduard Kokojti dél-oszét elnök is elutasította. - Fokozza a feszültséget a térségben a pótlólagos orosz csapattelepítés Grúzia két oroszbarát, szeparatista régiójába, Abháziába és Dél-Oszétiába - figyelmeztetett szerdán Brüsszelben a NATO szóvivője.
NATO: fokozza a feszültséget a grúziai orosz csapatnövelés
Fokozza a feszültséget a térségben a pótlólagos orosz csapattelepítés Grúzia két oroszbarát, szeparatista régiójába, Abháziába és Dél-Oszétiába - figyelmeztetett szerdán Brüsszelben a NATO szóvivője.
James Appathurai úgy vélte, olyan lépésről van szó, amelyek az ország területi egységét fenyegetik.
A NATO-illetékes - akárcsak előző nap az Európai Unió külpolitikai főképviselője, Javier Solana - a feszültség mérséklésére szólította fel Moszkvát és Tbiliszit, hangsúlyozva az éles szóhasználat kerülésének fontosságát.
Moszkva kedden jelentette be, hogy megnövelte békefenntartó csapatainak jelenlétét a két körzetben, mivel a konfliktuszónában kiéleződött a helyzet. Az orosz külügyminisztérium azt is állította, hogy Grúzia Abházia elleni katonai akcióhoz készíti elő a terepet. Tbiliszi viszont Moszkvát vádolta háborús készülődéssel.
Appathurai sajtótájékoztatóján értésre adta, hogy a szövetség aggodalommal figyeli az orosz lépéseket. Szinte Solana előző napi szavait visszhangozva úgy vélte, a csapatnövelés még akkor is a rendezés ellen hat, ha arra az érvényes megállapodások feljogosítják Oroszországot.
Hozzátette azt is, hogy a létszámnöveléshez elvben a mindkét érintett félnek, így Grúziának is hozzá kell járulnia.
A NATO már korábban aggasztónak nevezte, hogy Oroszország hivatalos kapcsolatokat létesít a két szakadár régióval. Az atlanti szervezet értésre adta, hogy a NATO-tagságra törekvő Grúziát támogatja ebben kérdésben. Jaap de Hoop Scheffer főtitkár e tervek visszavonására kérte Moszkvát.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden Luxembourgban leszögezte, hogy amennyiben Grúzia erőt alkalmaz a két térségben, Oroszországnak meg kell védenie ottani állampolgárait. Hozzátette ugyanakkor, hogy hazája rendezett kapcsolatokra törekszik Tbiliszivel, nem erőszakra.
Appathurai azt is elmondta, a NATO egyelőre nem tud sem grúz, sem tényleges orosz csapatmozgásról a térségben. Abháziába 2-3 ezer orosz katonát telepítettek a múlt évtized fegyveres konfliktusait követően. Dél-Oszétiában orosz-grúz-oszét közös erők állomásoznak.
(MTI)