Kiterjedt korrupcióra derült fény a Siemensnél
A vizsgálatokból, melyeket a Siemens jelenlegi vezetősége kezdeményezett, szerdán hoztak nyilvánosságra részleteket. A Siemens felügyelőbizottsága (FB) elhatározta, hogy kártérítési igényt támaszt a cég korábbi vezetőivel szemben, akiket megítélés szerint legalábbis közvetett felelősség terhel a történtekért.
Az említett belső vizsgálat szerint a korrupció következtében a Siemenst 1,6 milliárd eurós kár érte.
Szerdai értesülések szerint a FB azt követően határozta el a korábbi vezetőkkel szembeni rendkívül kemény - s mindeddig egyedülálló - fellépést, hogy az igazgatótanács (IT) megbízásából a Siemenst átvizsgáló amerikai könyvvizsgáló iroda megállapította: a 2000 és 2006 közötti megvesztegetések a konszern szinte valamennyi ágazatára kiterjedtek. Ezek szerint az iroda a Siemens csaknem összes részlegében, illetve számos külföldi országra vonatkozóan talált olyan iratokat, amelyek a megvesztegetéssel kapcsolatos magatartásra utaltak. Saját külön vizsgálatában egyébként ugyanezt állapította meg a müncheni ügyészség is.
Az amerikai iroda - mint kiszivárgott - azzal vádolta meg a konszern korábbi vezetőit, hogy visszaéléseket követtek el, s a gyanú szerint megszegték a törvényt, illetve a belső szabályokat. Egyes menedzserek ellen pedig azt a vádat hozta fel, hogy voltak információik az állítólagos megvesztegetésekről, de azokra nem megfelelően és nem elég gyorsan reagáltak. Az iroda ugyanakkor teljes bizalmáról biztosította az IT új vezetőjét, a kilenc hónappal ezelőtt hivatalba lépett Peter Löschert.
A FB egyelőre nem közölte, hogy a korábbi vezetők közül kikkel szemben tervezik kártérítési igény előterjesztését. Meg nem erősített sajtóinformációk szerint ugyanakkor az első számú gyanúsított Heinrich von Pierer, az IT, majd a FB volt elnöke, akit több korábbi Siemens-menedzser is megvádolt azzal, hogy annak idején tetemes vesztegetési pénzek kifizetésére adott utasítást. Von Pierer, - aki 1992 és 2005 között volt az IT elnöke, majd 2007 tavaszáig az FB élén állt - cáfolta az ellene felhozott vádakat. Mindennek ellenére - mint szerdán közölték - a müncheni ügyészség azt tervezi, hogy hamarosan hivatalos vizsgálatot indít Heinrich von Pierer tényleges szerepének tisztázására.
Sajtójelentések szerint egyébként a korrupciós ügyleteket vizsgáló amerikai cég a vesztegetésben érintett országok között név szerint Nigériát, Norvégiát, Olaszországot, Oroszországot, Ausztriát, Görögországot és Malajziát említette. (MTI)