Megszületett a megállapodás a vizitdíj-kompenzációról: tízmilliárd forintot fordít a kormány erre a célra. Éger István, a kamara elnöke elégedett, de tovább gyűjti a szerződésbontási nyilatkozatokat.
Egyezség az orvosokkal
Még a tegnap délelőtti, szakbizottsági meghallgatása előtt aláírta Székely Tamás kormánybiztos, miniszterjelölt a megállapodást, amely átlagosan 150-160 ezer forint többletbevételhez juttatja a házi-, a házi gyermekorvosi és a fogorvosi praxisokat. Székely Tamás szerint már májusban a számlákra kerülhet az összeg. A kormánybiztos megfogalmazása szerint nem a vizitdíj visszapótlásáról van szó, hanem az új finanszírozási rendszer első lépéséről.
Április elsejétől visszamenőleges hatállyal minden alapellátó 50 ezer forintot kap az egészségbiztosítótól a taj számok ellenőrzéséért, valamelyest emelik a szakmai szorzókat, a fix díjakat pedig 65, 70 és 75 ezer forinttal növelik. Külön díjazzák azokat a háziorvosokat, akik a főállású nővér mellett további szakdolgozót foglalkoztatnak. Összességében az év évégig 10 milliárd forint többlet jut áprilistól az alapellátóknak. Ennek nagy részét az Egészségbiztosítási Alapon belüli átcsoportosítással teremtik elő.
- Legalább öt évre visszamenőleg példátlan, hogy tízszázalékos többlet kerüljön a háziorvosi kasszába - értékelte a megállapodást Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Szerinte ez a többlet lehetővé teszi, hogy a kieső vizitdíjat pótolják. Hozzátette: nem azonos összeget kapnak a praxisok, lesz, akinek több, másoknak meg kevesebb jut majd, de akármennyi kerül is a számlára, az biztos összeg lesz, mint a vizitdíj is volt. Az újságírók kérdésére Éger István elmondta: a jövő évi költségvetési törvény részleteinek megismeréséig folytatják a vizitdíj-kompenzáció kikényszerítésére hivatott szerződésbontási nyilatkozatok gyűjtését.
A sajtótól kedden búcsúzó Horváth Ágnes szabad demokrata egészségügyi miniszter arra a kérdésre, miként értékeli, hogy utódja gyorsan meg tudott egyezni a háziorvosokkal, azt válaszolta: ő soha nem kapott arra felhatalmazást, hogy ekkora összegről egyeztessen. Hozzátette: a megállapodás egyértelműen lazítja, középtávon pedig rontja az egészségbiztosítási alap egyensúlyát, amit ők 26 milliárd forintos többlettel adnak át.