Harminc embert ítélt börtönbüntetésre tegnap egy lhászai bíróság a márciusi tibeti zavargásokban való részvételért. Az ítéletek közül a legenyhébb hároméves, a legszigorúbb pedig életfogytig tartó börtönbüntetés. A kínai hatóságok szerint akkor 18 "ártatlan civilt" öltek meg a felkelők.
Tüntetőket ítéltek el Lhászában
A tibeti emigráns kormány viszont saját számításai alapján egyre növeli az áldozatok számát, így a tegnapi közlésük szerint legalább 203 halálos áldozata volt annak, ahogy a kínai hatóságok elfojtották a tiltakozásokat.
Közben a kínai kormány felszólította a dalai lámát, a tibetiek emigrációban élő spirituális vezetőjét, hogy ragadja meg a párbeszéd lehetőségét, amelyet Peking a múlt héten ajánlott fel neki. A kínai kormány pénteken jelentette be, hogy kész fogadni a dalai láma megbízottját a 2007-ben megszakadt párbeszéd újraindítása, a tibeti válság megoldása végett.
Viszonylag békésen lezajlott a váltófutás az olimpia láng "külföldi" utazásának utolsó állomásain, az észak-koreai Phenjan után Hanoiban is. Legközelebbi helyszín Hongkong, és attól kezdve már csak Kína területén utazik a fáklya - ott azonban három hónapos körutazást tesz - és csak azután érkezik Pekingbe.
A kínai hatóságok természetesen mindent megtesznek, hogy többé ne zavarják meg tüntetők a futást. A szomszédos Nepál önszántából segíti Kínát: a Mount Everest déli oldalán fekvő alaptábor minden kommunikációs csatornáját elvágták, nem érintkezhetnek a külvilággal, ugyanis a tervek szerint május 10-e táján ér fel a láng a világ legmagasabb pontjára, az északi alaptáborból (kínai oldalról) indulva. Emiatt május 10-ig egyáltalán nem mehetnek ki a táborból a hegymászók. Sőt a nepáli hatóságok azt is fontolgatják, hogy mindenkit hazaküldenek az alaptáborból, aki nem rendelkezik engedéllyel a csúcs megmászásához - vagyis a családtagokat, orvosokat és kisegítő személyzetet. A BBC riporterét máris elküldték.