Jó francia módra, rögtön két új állami csúcsintézmény átalakításával is kívánja élénkíteni a gazdaságot a francia gazdasági miniszter. Christine Lagarde több mint 40 tételt tartalmazó csomagot terjesztett elő, amelyben kiemelt helyen szerepel az Országos Versenyhivatal és a Nemzeti Statisztikai Hatóság létrehozásának terve.
Becsomagolt francia gazdaságélénkítés
Az eredetileg évi 2,25 százalékos gazdasági növekedés lehetetlenségét már hivatalosan is elismerték, jelenleg az 1,8-1,9 százalékos emelkedésben bíznak a kormány szakértői. A hamarosan a parlament elé kerülő intézkedések célja elsősorban a kisvállalatok helyzetének megkönnyítése. Ennek érdekében egykulcsos adót vezetnének be a kis cégek esetében: ez a kereskedelmi szektorban 13, a szolgáltatások esetében 23 százalék lenne. Az előbbieknél az éves forgalom plafonja 76, az utóbbiaknál 27 ezer euró, innen az adókulcs különbsége. Megkönnyítik a mikrovállalatok alapítását és eladását is. A jelenlegi 60-ról 45 napra csökkentik a fizetési kötelezettségek határidejét, és előnyt biztosítanak az innovatív cégeknek a közbeszerzések elbírálásánál.
A csomag fontos eleme a verseny kikényszerítése a hipermarketek között. A legutóbbi hónapok nagy visszhangot kiváltott áremelései miatt a kormány meg akarja könnyíteni a nagy élelmiszerláncok pozícióit: jelenleg az a furcsa helyzet, hogy az árakat jószerivel a beszállítók határozzák meg. A verseny növelését célozná a nagy üzletek területi monopóliumának letörése is: a jövőben megkönnyítenék az ezer négyzetméternél kisebb áruházak létesítésének engedélyezési eljárását. A csomagban szó esik a leértékelések kibővítéséről is: a mostani, évente kétszer hat hét mellett minden üzletnek lehetősége lenne plusz két hét, szabadon választható időpontban megtartandó árengedményes akció lebonyolítására. A miniszter szerint a tőkevonzó képességének növelésében döntő az információs infrastruktúra, ezért megkönnyítik a széles sávú internethez való hozzáférést. Adókedvezményt kapnak azok a cégek, amelyek profitjuk egy részét a nonprofit szektorra költik.
A gazdaságot hosszú távon érintő másik kérdésben is megkezdődtek a tárgyalások a munkaügyi miniszter, valamint a szakszervezetek és a munkaadók között. A kormány elképzelései szerint 2012-től az eddiginél egy évvel többet, 41 évet kellene dolgoznia a munkavállalóknak ahhoz, hogy teljes nyugdíjat kapjanak. Ha elfogadják, ez a törvény hozzájárul Nicolas Sarkozy elnök vitatott elképzeléséhez, amely szerint a nyugdíjaskorúaknak meg kell adni a lehetőséget, hogy minél tovább dolgozhassanak.