A Reuters által végzett felmérés szerint az elemzők többsége azt várja, hogy ma újra kamatot emel a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és ezt az idén még egy hasonló lépés követheti.
Az elemzők zöme kamatemelést vár
A szakértők úgy látják, hogy a márciusi fél százalékpontos emelés, amikor 7,5-ről 8 százalékra ment fel az alapkamat, még nem elegendő a 2009-es, háromszázalékos inflációs cél eléréshez. A körkérdésben szereplő 25 elemző közül 14 szerint negyed százalékponttal 8,25 százalékra emeli a jegybanki alapkamatot hétfőn a monetáris tanács. Két elemző szerint inkább félszázalékos emelésre lehet számítani, kilenc elemző szerint pedig marad az alapkamat.
Az elemzők azzal érvelnek, hogy az inflációs kockázatok nem mérséklődtek, és az MNB-nek továbbra is erősítenie kell hitelességét, hogy féken tarthassa az inflációs várakozásokat. Az éves infláció az elemzői konszenzus szerint a márciusi 6,7 százalékról áprilisban 6,6 százalékra csökkenhet, decemberre 4,8, a jövő év utolsó hónapjára pedig 3,4 százalékra. Az elemzői konszenzus szerint az alapkamat 8,5 százaléknál éri el a csúcsot.
A londoni elemzők véleménye megosztott. A JP Morgan szakértői a minap az MNB monetáris tanácsának tagjaival és elemzőivel, a Pénzügyminisztérium és a gazdasági tárca, valamint az Államadósság-kezelő Központ és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete illetékeseivel találkoztak. Ennek alapján ebben a hónapban és májusban negyed-negyed százalékpontos jegybanki kamatemelésre számítanak, de egyben arra is, hogy jövőre 0,75 százalékponttal csökken a kamat. Az ismertetés szerint a budapesti tárgyalásokon a konszenzusos nézet az volt, hogy a költségoldali sokkokat, ha azok tartósak, az MNB nem hagyhatja figyelmen kívül. Az éves összevetésben a 10 százalék körüli alapszintű bérnövekedési pályát a magyar illetékesek túl magasnak nevezték az inflációs célhoz képest.
A Merrill Lynch viszont azzal érvel, hogy a magyar gazdaság "a stagflációval flörtöl", a növekedési ütem az idén 1,2 százalék lesz, a tavalyi 1,3 százalék után. Az infláció ugyan makacsul magas szinten tartja magát, de ennek oka egyszeri sokkhatásokból és torzító tényezőkből ered. A ház szerint fokozatosan fel kell számolni a pénzügypolitikai szigort. A Merrill Lynch az idei év végéig változatlan kamatot prognosztizál, 2009 végére pedig 6,5 százalékost.