A hit nem irányulhat mások ellen

Meg kell ismernünk egymást. Csak így szüntethetők meg a kölcsönös előítéletek és félreértések - nyilatkozta Erdő Péter bíboros a keresztények és a muzulmánok kapcsolatáról.

Politikai és vallási szakértők hosszú évek óta vitatkoznak az iszlámról. Szükségszerűen következik-e a mozlim hitelvekből a szélsőséges, fundamentalista irányzatok kialakulása, vagy olyan vadhajtások ezek, amelyeknek semmi közük a vallási tanításokhoz? Keresztény és iszlám vezetők közül sokan az utóbbit tekintik evidenciának.

Erdő Péter bíboros, az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) elnöke meghívására a közelmúltban a katolikus egyház és más keresztény felekezetek képviselői Esztergomban muzulmán közösségek vezetőivel találkoztak. A tanácskozás egyik előzménye, hogy pár hónapja négyszáz európai mozlim közösség képviselője kiadott egy chartát, amely aggodalmát fejezi ki a szélsőségek erősödése miatt. Időközben tárgyalások indultak a Vatikánban is, a folytatás pedig Brüsszelben lesz, ahol októberben nagyszabású keresztény-muzulmán konferenciát rendeznek. Várhatóan közös állásfoglalást fogalmaznak, és nem sokkal később XVI. Benedek pápa is találkozik a mérsékelt muzulmán vezetők küldöttségével. Ha minden a tervek szerint alakul, az együttműködés formájaként létrejön egy vallásközi fórum.

És hogy utána mi következik? Erdő Péter szerint kár lenne jóslásokba bocsátkozni: előbb jussunk el idáig. A párbeszéd alapját a különbségek ellenére meglévő közös értékek jelentik, és azok a kihívások, amelyek az egyházak részéről is összehangolt fellépést igényelnek. Egyetértés van abban is - mondta -, hogy a hitnek nem szabad mások ellen irányulnia.

A bíboros nem szeretné azt a látszatot kelteni, mintha az együttműködés teljes mértékig akadálytalan lenne: "Meg kell ismernünk egymást. Csak így szüntethetők meg a kölcsönösen munkáló előítéletek és félreértések."

Az európai mozlim chartát aláíró vezetők a kontinensen élő muzulmán lakosságnak becsülhetően a 25-30 százalékát képviselik. Kérdés, hogy a többiek is hajlandók-e elfogadni a nyugati típusú demokratikus berendezkedést. Erdő Péter szerint a tájékozódást nehezíti, hogy a mozlim közösségek nem hierarchikus rendben épülnek fel: az iszlámban nincs olyan központi vallási tekintély, mint a katolikus egyház esetében a pápa. Annyi biztos - hangsúlyozta a bíboros -, hogy a chartához csatlakozó muzulmán személyiségek türelmes és nyitott felfogást képviselnek. Ha hitük gyakorlását biztosítva látják, akkor tudomásul veszik, hogy az európai szekularizált társadalmakban az állam és az egyház egymástól szétválasztva működik.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.