A Fidesz és a kisgazdák szerint közelednek az előrehozott választások
"Mi úgy ítéljük kisgazdák, hogy az elmúlt hetek-hónapok eseményei azt sugallják, hogy ma közelebb van egy előrehozott választás lehetősége, mint az elmúlt 18 évben bármikor" - mondta Turi-Kovács Béla, a KPE országos vezetői értekezletét megelőző sajtótájékoztatón.
Az értekezleten meghívottként részt vevő Kövér László azt mondta: az ellenzéknek nincs formális alkotmányos eszköze kikényszeríteni az előrehozott választásokat, ezt csak az emberek kényszeríthetik ki. Ugyanakkor - folytatta - mivel az emberek egyre nagyobb aránya - a felmérések szerint több mint 4 millió szavazókorú állampolgár - gondolja úgy, ez a lehetséges út Magyarország megmentéséhez, ezért az ellenzéknek készen kell állnia arra, hogy bármikor átvegye a kormányrudat.
Ahogyan Orbán Viktor, a Fidesz elnöke jelezte a köztársasági elnöknek, a Fidesz kész arra, hogyha szükséges, az ország élére álljon és megpróbálja kivezetni a válságból kivezetni - jelentette ki a politikus, aki szerint 1990 környékén volt ilyen mély és ilyen komlex válságban az ország, mint most.
Mint mondta, megtorpant a gazdasági növekedés, nő az infláció, csökken foglalkoztatottság, leépítik a társadalmi közszolgáltatásokat, honvédelem gyakorlatilag nincs, a rendőrség és a nemzetbiztonsági szolgálat pedig a kormány politikai eszközévé vált. Szerinte morális válság is van, aminek a kiindulópontja, hogy olyan emberek ülnek a miniszterelnöki, pénzügyminiszteri és az igazságügyi és rendészeti miniszteri székekben, akikre az "emberek többsége a kutyáját se bízná rá, nem hogy az országot".
Kövér László és Turi-Kovács Béla is annak a véleményének adott hangot, hogy az SZDSZ visszatér a koalícióba vagy kívülről támogatja majd a kormányt. A Fidesszel szövetséges kisgazdák elnöke azt mondta: a koalíció fenntartása ma elsődlegesen az SZDSZ érdeke, azért úgy vélik, hogy a liberálisok nagy valószínűséggel hajlandóak lesznek visszatérni a koalícióba, ugyanakkor szerinte a következő időszakot mégsem az SZDSZ ilyen vagy olyan döntése befolyásolja majd, hanem a MSZP vidékhez kötődő része.
Kövér László is azt mondta, hogy az SZDSZ "minden hangos retorika ellenére" kívülről a jövőben is részt fog venni a kormányban. A fideszes politikus szerint a "koalíciós színjáték" is annak is tudható be, hogyan lehetne az SZDSZ annak a kormánynak az ellenzéke is, amelyben de facto még részt vesz, hogyan lehetne az SZDSZ-t "a valaha legerősebb szavú antikommunista pártból", a legkisebb, de a "legerősebb szavú ellenzéki párttá" átmaszkírozni.
Kövér László arról is beszélt, hogy az MSZP támogatottsága a 10 százalékos lélektani határhoz érkezett, és ha így folytatódik tovább, nem kell sokat várni és a támogatottság egyszámjegyűvé válik, vagyis az MSZP a nagy pártok köréből a kis-közepes pártok soraiba kerül át.
Hozzátette: Gyurcsány Ferenc támogatottsága negatív rekordot mutat, és "hétről-hétre javít az eredményen", vagyis egyre többen akarják, hogy minél előbb távozzon a miniszterelnöki posztról.
Turi-Kovács Béla kitért arra is, hogy a kisgazdák a következő időszakban "kármentésként" javaslatokat terjesztenek az Országgyűlés elé. A drasztikus élelmiszerár-emelés megakadályozásáért a kisgazdák az alapvető élelmiszerek áfáját 5 százalékra csökkentenék, fellépnének a külföldiek földvásárlása ellen, valamint megtiltanák, hogy bioenergia előállítására olyan termékeket használjanak, amelyek az élelmiszerpiacon hiányoznak - ismertette.
A Fidesz és a KPE 2003 óta tartó együttműködéséről Kövér László azt mondta: a Fidesz készen áll a szövetség megújítására, Turi-Kovács Béla pedig kijelentette, hogy a KPE erősíteni kívánja helyzetét a szövetségen belül.
A kisgazda politikus kijelentette: a vezetői értekezleten megerősítik, hogy a KPE nem kíván kapcsolatot tartani olyan kisgazdákkal, akik a szövetség szétzúzásában érdekeltek.
(MTI)