Peking újra tárgyal a dalai lámával

Csökkenni látszik Tibet körül a feszültség, Kína tegnap bejelentette, újra felveszik a két fél között 2002 óta tartó tárgyalások fonalát. A dalai láma üdvözölte a döntést, megerősítve, Tibet nem törekszik önállóságra, csak a vallást, kultúrát, nemzeti tudatot megőrző autonómiát akar.

A dalai láma a péntek esti helyzet szerint még nem kapott közvetlen jelzést Pekingtől, hogy a tárgyalások mikor, hol, milyen szinten indulnak meg. Egyelőre nem tudni, hogy az Európai Unió "kormányfőjének", José Manuel Barrosonak a brüsszeli bizottság elnökének pekingi tárgyalásai Wen Jiabao kínai miniszterelnökkel milyen szerepet játszottak Peking váratlan és hirtelen lépésében. A döntésben a pekingi olimpiának is része van, a kínai hatóságok érdeke, hogy a játékok előtt-alatt ne történjenek erőszakos események Tibetben.

A Tibet körüli helyzet öszszefügghet azzal is, hogy Tajvanon (a Kína számára másik, területi egységét kétségbe vonó területen) a pekingi kormánnyal kevésbé konfrontáló, a sziget önállóságát nem anynyira demonstráló elnök győzött a minapi választásokon, s a függetlenséget demonstráló referendum elbukott.

Peking vélhetően elégedetten nyugtázta, hogy Barroso Tibetet Kína részeként említette. "Megerősítettem, hogy az Európai Unió kiáll Kína területi integritása és szuverenitása mellett, és ez természetesen vonatkozik Tibetre is" - mondta Barroso. A bizottsági elnök közölte: ellenzi a pekingi olimpia bojkottját. Arról viszont nem szólt, hogy szerinte távol kell-e maradni az olimpia nyitóünnepségétől, mint ahogy Nicolas Sarkozy francia elnök vagy Gordon Brown brit kormányfő ezt felvetette a Pekingre való nyomásgyakorlás eszközeként.

A legújabb Tibet-válság márciusban robbant ki. Kína szerint a "dalai klikk" az olimpia előttre időzítette a zavargásokat, amikor a Tibetben élő, nem tibeti származásúakra támadtak, öltek meg, üzleteket fosztottak ki. A tibeti fél újabb provokációról beszélt, amelynek során száz tibeti halt meg.

A Kínai Népköztársaság és a dalai láma (a száműzetésben működő önálló tibeti kormány) képviselői 2002 és 2007 között hat tárgyalási fordulót tartottak, gyakorlatilag eredménytelenül. A tibeti fél és Kína nem tudtak megegyezni, mit értenek Tibet fogalmán. Peking a jelenlegi közigazgatási egységet, a Tibeti Autonóm Tartományt vette alapul, míg a dalai láma, a magát tibeti kormánynak nevező testület képviselői ennél lényegesen nagyobb területet vallanak Tibet részének, a többi között az autonóm területtel szomszédos kínai tartományok területének jelentős részét is oda sorolják.

A dalai láma végig ellenezte az erőszakot
A dalai láma végig ellenezte az erőszakot
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.