Horn: új helyzetet teremt az SZDSZ kilépése

Horn Gábor szerint Magyarországon új helyzetet teremt az SZDSZ kilépése a kormánykoalícióból, hiszen a rendszerváltás óta nem volt példa kisebbségi kormányra, de mint mondta, a nyugati demokráciákban nem szokatlan ez a berendezkedés. A liberális párt ügyvivője erről pénteken nyilatkozott.

Elmondta, hogy modellezniük kell az új helyzetet, mert "olyan úton járunk, amit még nem próbáltunk ki," de úgy gondolja, hogy a tavaszi ülésszak végéig ki tudják dolgozni ezeket a technológiákat. Az SZDSZ-es képviselő hozzátette: az, hogy a pártnak nem kell részt vennie a kormányzati munkában, egyfelől nagyobb mozgásteret, másfelől kisebb felelősséget jelent számukra. Ugyanakkor működőképesnek látja ezt a felállást, mert ha a kormány olyan parlamenti javaslatokkal áll elő, amelyek az SZDSZ számára elfogadhatóak és az ország helyzetét is javítják, azokat támogatni tudják majd.

A liberális politikus felhívta a figyelmet, hogy ők is konkrét törvényjavaslatokat akarnak a parlament elé terjeszteni. Mint mondta, ezt már meg is tették, hiszen előálltak a szektorsemleges finanszírozásra és az otthonszülés ügyének rendezésére vonatkozó javaslataikkal.

Arra a kérdésre, hogy a liberálisok érdekérvényesítő képességét növelheti-e az új helyzet, csak annyit mondott, hogy az SZDSZ, mint párt a parlamentben, ellenzékként érvényesítheti az akaratát.

Arra a felvetésre, hogy a párt több megyei szervezete is a koalícióban maradás mellett érvel, azt mondta: csak néhány megyében helyezkedtek erre az álláspontra.Amennyire ő látja, a szóban forgó megyékben is megoszlanak a vélemények, de összességében a párt nagy többsége úgy gondolja, hogy miután az MSZP felrúgta a koalíciós megállapodást, nincs más lehetőség, mint a kilépés.

Az ügyvivő közölte: nem akar jóslásokba bocsátkozni arról, hogy milyen arányban szavazhatják meg a koalícióból való kilépést a küldöttek, de úgy véli, hogy a döntés nagyarányú támogatottságot kap majd.

A távirati iroda felvetésére elképzelhetőnek tartotta, hogy körülbelül 80-20 százalékos arányban oszlanak meg a kilépést támogatók és ellenzők voksai.
Arról, hogy a döntést követően hogyan változhat az SZDSZ népszerűsége a következő két évben, azt mondta, hogy erről korai beszélni.

Megjegyezte, hogy a népszerűségi mutatókat kormánypártként és ellenzékben is lehet javítani és rontani. Véleménye szerint a szabad demokratáknak most nem ezzel kell foglalkozniuk, mert az a dolguk, hogy június 7-ig rendezzék saját problémáikat, erős és egységes pártként folytassák a munkát, mert ez lehetőséget ad egy markáns és egyértelmű liberális alternatíva felmutatására.

Az SZDSZ vasárnap Budaörsön tartja rendkívüli küldöttgyűlését, amelyen a koalícióból való kilépés kérdése és a párt alapszabályának módosítása lesz napirenden. A liberális párt vezető testületei, az ügyvivő testület és az országos tanács egyaránt azt ajánlotta az SZDSZ küldöttgyűlésének, hogy a koalíció elhagyása mellett foglaljon állást.

Az SZDSZ eddig megtartott megyei választmányi ülésein - Győr-Moson-Sopron és Zala megye kivételével - a koalícióból való kilépés mellett voksolt a résztvevők többsége. Ugyanakkor több megyében is előfordult, hogy formális határozatot nem hoztak és a küldöttek lelkiismeretére bízták a döntést. A liberális párt fővárosi választmánya pénteken vitatja meg a kérdést.

Május 5-ig nevezi meg miniszterjelöltjeit a kormányfő

Ha az SZDSZ kilép a koalícióból vasárnap, akkor miniszterelnök legkésőbb a koalíció megszűnését követő első munkanapon megnevezi miniszterjelöltjeit - közölte Daróczi Dávid kormányszóvivő az MTI kérdésére pénteken.

A távirati iroda információi szerint a miniszterelnök várhatóan a jövő hét elején jelenti be jelöltjei nevét. Az MSZP képviselőcsoportja hétfőn és kedden is ülésezik, utóbbin hivatalosan is a kisebbségi kormányzással összefüggő kérdések kerülnek napirendre.

Kökény Mihály, az egészségügyi bizottság szocialista elnöke a testület legutóbbi ülésen, a múlt héten azt mondta: a következő alkalommal miniszterjelölti meghallgatásra lehet számítani.

Eszerint a logika szerint az új tárcavezetőket a keddi és szerdai bizottsági üléseken hallgatnák meg. A május 1-jével kezdődő négynapos hosszú hétvége miatt azonban az új tárcavezetők - ha meg is történnek az országgyűlési bizottsági kötelező meghallgatások - leghamarabb május 5-én, hétfőn tudják letenni a parlamenti esküt. (Ez abban az esetben nincs így, ha olyan politikus veszi át a gazdasági, az egészségügyi vagy a környezetvédelmi tárca vezetését, aki jelenleg is a kormány minisztere, akkor ugyanis nem kell újra esküt tennie.)

Amennyiben az új miniszterek csak 5-én tudnak esküt tenni, érvénybe léphet a helyettesítési rend, ugyanis előfordulhat, hogy május 1-je és 5-e között sem tárcavezetője, sem államtitkára nem lesz annak a három minisztériumnak, amelyek éléről április 30-ával távoznak az SZDSZ-es vezetők.

A központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvény alapján 2007-ben hozott miniszterelnöki rendelet szerint kölcsönösen helyettesíti egymást az egészségügyi, valamint az oktatási és kulturális miniszter. A környezetvédelmi tárca vezetőjét a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, a gazdasági tárcavezetőt pedig a szociális és munkaügyi miniszter helyettesítheti.

A miniszterelnök az elmúlt hetekben többször is kinyilvánította, hogy addig nem javasol senkit az SZDSZ-es tárcák élére, amíg a szabad demokraták a koalícióban vannak, hiszen addig - a koalíciós szerződés szerint - erre a kisebbik kormánypártnak van lehetősége.

Az MTI információi szerint a miniszterelnök bizonyos kérdésekben - ahogy arra már korábban is volt példa - csak az utolsó pillanatban dönt majd. Így nyitott kérdés még, hogy a kormány szerkezetét is átalakítja-e, vagy csak új tárcavezetőket jelöl a megüresedett posztokra.

Ha az előbbi mellett dönt, akkor létrejöhet egy gazdasági és fejlesztési csúcsminisztérium, amelyet Bajnai Gordon vezetne. Az önkormányzati miniszter szerdán az MTI kérdésére nem erősítette meg, de nem is cáfolta, hogy lenne erről egyeztetés közte és a miniszterelnök között. Ha létrejön ez a csúcsminisztérium, akkor - sajtóhírek szerint - a tisztán önkormányzativá váló tárcához visszakerülhetne Lamperth Mónika, a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot pedig megkaphatná Szekeres Imre. Az esélylatolgatások szerint a honvédelmi tárcát Vadai Ágnes vagy Iváncsik Imre vehetné át.

A környezetvédelmi és az egészségügyi tárcánál elképzelhető, hogy szakértő kaphatja a miniszteri posztot. Az MTI-nek többen úgy fogalmaztak a miniszterelnök környezetéből, hogy Székely Tamás, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatója "jól teljesített a teszten" vagyis hatékonyan és eredményesen bonyolította le az egyeztetést a háziorvosokkal, ezért nem kizárt, hogy a kormányfő őt jelöli az egészségügyi tárca élére.

A környezetvédelmi miniszter - sajtóinformációk szerint - Baja Ferenc vagy Oláh Lajos lehet.(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.