Kína tárgyalásokat kezd a dalai láma képviselőivel
A közeli napokban a központi kormányzat illetékes osztályai kapcsolatba lépnek és konzultációt kezdenek a dalai láma személyes megbízottjával. Pekingben remélik, a párbeszéd révén a dalai láma hitelt érdemlő lépéseket tesz afelé, hogy felhagyjon a Kína megosztására és az erőszakos cselekmények szítására irányuló törekvésével, valamint a pekingi nyári olimpiai játékok szabotálását célzó tevékenységével - mondta el a hivatalos hírügynökségnek egy név nélkül nyilatkozó pekingi hivatalos személyiség.
A Tibetben március elején kezdődött tüntetések, majd zavargások kirobbanásáért Peking kezdettől fogva a száműzetésben élő dalai lámát tette felelőssé.
A buddhista vallási vezető, aki nem egyszer hangot adott annak, hogy az olimpia bojkottja ellen van, határozottan cáfolta ezeket a vádaskodásokat.
A bejelentést a Nobel-békedíjas dalai láma egyik szóvivője kedvező jelnek értékelte, mert mint fogalmazott: a tibeti probléma megoldásához a tárgyalások útja vezethet. Tenzin Taklha azonban azt is hozzáfűzte, hogy hivatalosan egyelőre még nem kaptak értesítést Pekingtől.
A kínai kormány azt követően jelezte tárgyalási hajlandóságát, hogy Benita Ferrero-Waldner, az Európai Unió külügyi biztosa csütörtökön kérte a kínai kormányt: "a tibeti helyzet javítása" érdekében kezdjen "konstruktív és lényegre törő" tárgyalásokat a dalai lámával.
Pénteken Pekingben José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai kormányfővel tárgyalt. Az azt követő közös sajtótájékoztatón Ven reményét fejezte ki, hogy hamarosan kedvező fejlemények következnek be Tibettel kapcsolatban.
Barroso a bejelentés után "nagy örömének" adott hangot, amiért Kína a tárgyalások mellett döntött, utalva arra, hogy az EU mindig is a párbeszédet szorgalmazta. A kínai kormány képviselői és a dalai láma küldöttei 2002 és 2006 között több alkalommal is folytattak egymással megbeszélést, de konkrét eredmények nélkül.
(MTI/AFP/Reuters/ANSA)