Szíria atomprogramját Észak-Korea segítette? - A NAÜ komolyan veszi a vádat
"Izrael úgy ítélte meg, hogy egy szíriai atomreaktor veszélyt jelent Izrael állam létére" - fejtette ki az illetékes, aki szerint a konzultációk után Izrael egymaga hozta meg a döntést. - "Az Egyesült Államok hozzájárulása nélkül jártak el. Nem kérdeztek tőlünk semmit" - tette hozzá.
Név nélkül nyilatkozó magas rangú amerikai hírszerzési vezetők szerint a szíriai atomreaktor közvetlenül üzembe helyezés előtt állt, amikor az izraeli légierő tavaly szeptemberben lerombolta.
Dana Perino fehér házi szóvivő csütörtökön közleményben jelentette be, hogy katonai célú titkos atomreaktor volt az a létesítmény, amelyet az izraeli légierő lebombázott, és amelynek építéséhez Észak-Korea nyújtott segítséget.
Washington: Észak-Korea Szíria titkos atomprogramját segítette
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) komolyan veszi és alaposan kivizsgálja az amerikai hírszerzésnek azt a vádját, amely szerint Szíria Észak-Korea segítségével épített fel egy atomreaktort - közölte pénteken Mohammed el-Baradei, a NAÜ főigazgatója. A főigazgató egyúttal közvetve bírálta az Egyesült Államokat amiatt, hogy szerinte visszatartott információt az üggyel kapcsolatban. A washingtoni Fehér Ház csütörtökön közölte először nyilvánosan, hogy tudott arról: az izraeli légierő az atomreaktort vette célba, amikor tavaly szeptemberben támadást indított szíriai területen.
Dana Perino, a Fehér Ház szóvivője közleményében leszögezte: a létesítmény egy titkos reaktor volt, amelynek építéséhez Észak-Korea nyújtott segítséget. "A reaktor nem békés célokat szolgált, Szíriának az egész világ előtt számot kell adnia nukleáris tevékenységéről" - szögezte le.
Amerikai értesülés szerint Szíria megpróbálta eltüntetni a létesítmény maradványait, miután abban helyrehozhatatlan károk keletkeztek. A Fehér Ház szerint "Phenjan atomfegyverprogramjának veszélyes megnyilvánulásáról" van szó. Az Egyesült Államok ennek ellenére folytatni kívánja az észak-koreai atomprogram leállítását célzó hatoldalú tárgyalásokat - tette hozzá a szóvivő, aki "különböző információk" alapján számolt be az Észak-Korea és Szíria közötti nukleáris együttműködésről.
Perino azt is megjegyezte: a felfedett titkos nukleáris együttműködés fényében a nemzetközi közösségnek "további lépéseket" kell tenni az iráni atomprogram ellen.
A Fehér Ház közlésére reagálva Imad Musztafa, Szíria washingtoni nagykövete a CNN hírtelevíziónak azt mondta, hogy az amerikai vád hamis. Kifejtette: országa semmilyen nemzetközi egyezményt nem sértett meg, és a lebombázott "létesítmény" egy egyszerű katonai raktár volt, amely körül nem volt légvédelem vagy különleges őrizet, de még drótkerítés sem. Hozzátette, reméli, hogy az Egyesült Államok a jövőben - ahelyett, hogy az egyik viszályt a másik után kirobbantaná - valódi békeközvetítő lesz a Közel-Keleten.
A Fehér Ház azután lépett a nyilvánosság elé az Észak-Korea és Szíria közötti titkos nukleáris együttműködésről szóló információkkal, hogy az amerikai hírszerzés csütörtökön zárt ajtók mögött tájékoztatta a kongresszust az ügyben. Washington a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek is elküldi a bizonyítékokat.
Megfigyelők szerint a washingtoni leleplezés megakaszthatja az észak-koreai atomprogram ügyében folyó nemzetközi egyeztetéseket.
(MTI)