Izraeli bizonyítékok a rejtélyes szíriai atomprogramról

Az Izrael által 2007. szeptember 6-án lebombázott szíriai helyszínen koreainak látszó mérnökök az észak-koreaihoz megszólalásig hasonló atomreaktort szereltek össze. Az épület belsejében készült videót az izraeli hírszerzés még a légitámadás előtt adta át az Egyesült Államoknak. Az izraeli és az amerikai hatóságok egészen mostanáig hallgattak a részletekről, tegnap azonban Washington megkezdte a törvényhozás illetékes bizottságainak tájékoztatását.

Imad Musztafa szíriai nagykövet emlékeztetett, a Bush-kormányzat Irak atomprogramjának létét is bizonyítottnak állította be. Szerinte országa nem vágyik atomfegyverre - már csak azért sem, mert látták, mi történt Irakkal.

A nagykövet és az amerikai sajtó egyetért abban, hogy a bizonyítékok nyilvánosságra hozatala nem Szíriáról szól, hanem az Észak-Korea körüli amerikai hatalmi játszma része. A tájékoztatást a kongresszus követelte, mivel Dick Cheney alelnök és környezete ellenzi, hogy Észak-Koreát levegyék a terrorizmust támogató országok listájáról, és George W. Bush is egyetért, mivel nem szeretne gyengének látszani. A washingtoni leleplezést Izrael nem kommentálja. A hallgatás mögött az a félelem lehet, hogy Szíria netán megpróbálja megtorolni a megaláztatást. Izraelt az is nyugtalanítja, hogy fény derülhet hírszerzési módszereire.

A műholdas felvételeken 2001 óta látszott a sivatagban épülő, a szíriaiak által al-Kibar kódnéven emlegetett létesítmény. Szakértői vélemények szerint semmi sem utal arra, hogy fegyverprogram részét képezte volna, sőt nukleáris fűtőanyag híján arra sem, hogy egyhamar üzembe akarták volna helyezni. A légitámadás után a romokat eldózerolták és másik épületet húztak fel. Nemzetközi ellenőröket nem engedtek oda és a bombázás óta visszaesett a Szíriába utazó észak-koreaiak száma.

Politikai számítás húzódhat meg a mögött is, hogy Bush elnök David Petraeust, az Irakban lévő amerikai csapatok parancsnokát jelöli az egész Közel-Kelettel és Afganisztánnal foglalkozó Középső Parancsnokság, a Centcom élére. A létszámcsökkentést ellenző tábornok így olyan pozícióba kerül, ahonnan ellenezheti az új elnök esetleges kivonási terveit. A kinevezést elemzők Iránnak szóló figyelmeztetésnek is tartják.

Aszad megerősítette a Golánról szóló ajánlatot

Bassár el-Aszad szíriai elnök megerősítette egy tegnapi lapinterjúban, hogy Izrael a török miniszterelnök közvetítésével felajánlotta a Golán-fennsík visszaadását békéért cserébe. Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök egy hete adta át az erre vonatkozó izraeli üzenetet. A szíriai elnök elmondta, Törökország 2007 áprilisa óta közvetít Izrael és Szíria között. A közvetlen szíriai-izraeli tárgyalásokkal kapcsolatban Aszad úgy vélekedett, azokra csak az új amerikai elnök beiktatása után kerülhet sor. Ehud Olmert izraeli kormányfő szóvivője nem akart reagálni a szíriai elnök szavaira. Izraelben azonban hangsúlyozzák: békéről csak akkor lehet szó, ha Damaszkusz felhagy a palesztin Hamasz és a libanoni Hezbollah támogatásával. Izraeli szakemberek azt is kiemelik: Szíria elszigetelése pusztán Iránhoz sodorja közelebb a damaszkuszi vezetést, ami igen veszélyes lenne Izrael számára. (MTI/Jerusalem Post)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.