- Pont ettől féltem - fakadt ki Tennessee demokrata párti kormányzója tegnap reggel, a pennsylvaniai előválasztás eredményei láttán. Phil Bredesen egyik jelölt mellett sem kötelezte el magát, Hillary Clinton tízpontos győzelmét látva nem a Barack Obama, hanem a Demokrata Párt iránti aggodalom beszélt belőle. - Továbbra is ott állnak a ring közepén, véresre püfölik egymást, és egyikük sem nyer. Ennek valahogy véget kell vetni - nyilatkozta a New York Timesnak.
Öngyilkos küzdelem
A kormányzó csak megismételte azt, amit a pártban sokan régóta mondogatnak: a jelöltállítás elhúzódása a republikánusoknak kedvez. Igaz, a demokrata párti jelöltek most sokat szerepelnek, és a pénzügyi támogatások terén is jelentős előnyt élveznek John McCainnel szemben. A szoros verseny miatt azonban elkerülhetetlen a negatív kampány, ami a jelöltekre és pártjukra is viszszaüt. Másrészt most egymás ellen költik el azt a pénzt, amelyet McCainre gondolva jó lett volna eltenni őszre.
A két erős jelölt január óta húzódó csatája oda vezetett, hogy egy múlt heti felmérés szerint a válaszadók több mint fele őszintétlennek tartja Clintont. Másrészt Pennsylvaniában az előválasztáson részt vevő fehérek hetedének számít a jelölt bőrének színe, és közülük 54 százalék ősszel sem adná a voksát Obamára. Ez megdöbbentő adat a liberálisabbnak tekintett párt esetében. Nem véletlenül erősödtek fel azok a hangok, amelyek szerint így vagy úgy, de le kell állítani a belháborút. Egy javaslat szerint a jelölteknek előszerződést kellene kötniük arról, hogy végül együtt indulnak az elnöki és alelnöki székért. Mások előre hoznák a szuperdelegátusok szavazását, hogy az eredmény ne csak augusztus végén, a párt denveri konvencióján derüljön ki, mert akkor csak két hónap marad a McCain elleni kampányra.
Clinton egyébként Pennsylvaniában a szavazatok 55 százalékát szerezte meg, Obama eredménye 45 százalék. Clinton jobban teljesített a nők, az idősek, a fehérek, továbbá a szakszervezeti tagok és az alacsony jövedelműek körében. Obamát támogatták többen viszont a feketék, a fiatalok, az egyetemi végzettségűek és a városlakók között. A választási részvétel a becslések szerint rekord-arányú, 40-50 százalék közötti volt.