Erdei rokonaink - közelről

A legközelebbi rokonaink, de mégsem úgy bánunk velük, mint a rokonokkal. Pusztítjuk élőhelyeiket, pusztítjuk egyre kisebb számú populációikat. Abba kellene hagyni ezt, mert az emberszabású majmokból összesen alig 350-400 ezer él a világon. A Népszabadság DVD-sorozatának következő darabja erdei rokonainkat mutatja meg, igen közelről.

Részletek a DVD-sorozatról>>>>

A film láttán jutott eszembe Jane Godall legutóbbi budapesti látogatása. Februárban járt a Fővárosi Állat- és Növénykertben a világszerte ismert állatvédő, akkor tette azt a keserű megjegyzést, hogy miközben egyre több állatkertben javulnak a majmok életkörülményei, vadon élő társaik helyzete folyamatosan romlik. A romlás úgy tűnik megállíthatatlan. Egyre zsugorodnak élőhelyeik, egyre több állatból lesz főétkezés az őslakosok asztalán, vagy kerülnek gazdagok magánállatkertjeikbe. Szaporodnak, persze, hogy szaporodnak az állatkertekben is, de az igazi mégis az lenne, ha ott jönnének világra az újabb generációk, ahol őseik. Ezért fontos ez a film, az Emberszabású majmok - Erdei rokonaink közelről címet viselő alkotás. Szemléletet próbál formálni. Főszereplői a majmok, az emberi faj legközelebbi rokonai. Megközelítik intelligenciaszintünket, és jelentősen felülmúlják fizikai erőnket és fürgeségünket. Legismertebb egyedeik közé tartoznak a lendületes mozgású orangutánok, a találékony csimpánzok és az impozáns termetű, hatalmas gorillák. Élőhelyül az őserdők mélyét vagy a magas hegyeket választják. Talán ez lehet az oka, hogy életüket csak az utóbbi évtizedben kezdtük megismerni. Jó néhány titokra nyújt betekintést a film az eszközhasználattól a társas életig.

Nézve ezeket a szőrös rokonokat, nem nehéz elhinni, hogy a hol mogorva, hol roppant játékos lények az ember legértelmesebb rokonai. Egy átfogó elemzés szerint az orangutánok és a csimpánzok az igazi "lángeszek", a makik csak utánuk kullognak. Az őket vizsgáló kutatók jutottak arra a következtetésre, hogy az intelligencia a jelek szerint inkább az abszolút agymérettel áll összhangban, és nem az agy testhez viszonyított méretével vagy a különféle agyterületek relatív méretével. Ezek az eredmények alátámasztják azt a tényt, hogy az emberek egy olyan csoportból emelkedtek ki, amelyek már rendkívüli szellemi erővel rendelkeztek, s ez még tovább csiszolódott a saját evolúciós fejlődésünk folyamán. Sajnos, a rokoni elkötelezettség is lecsiszolódott rólunk az idők során. (Ö. Z.)

Még ma is sok a titok körülöttük
Még ma is sok a titok körülöttük
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.