Vladimir Socor szerint
a magyarok dezertáltak
a Nabucco közös európai gázvezetékprojektből.
Irán is kell a Nabuccóhoz
- Európa túlzott függősége az orosz energiaforrásoktól aláássa a transzatlanti elkötelezettséget. A NATO létét veszélyezteti, ha Európa nem ismeri fel a közös energiapolitika fontosságát - jelentette ki egy washingtoni külpolitikai intézetben tartott előadásában Vladimir Socor. A román származású, Németországban élő, de az amerikai Jamestown Alapítványnál publikáló szakértő az elmúlt években rendszeresen bírálta az európai-orosz energiaszerződéseket. Ezek szerinte nemcsak az amerikai érdekekkel ellentétesek, de hosszabb távon a fogyasztóknak sem felelnek meg, mert az oroszok árdrágításra használhatják monopolhelyzetüket.
Socor úgy véli, hogy a tervezett északi és déli gázvezetékek közül az utóbbi, Magyarországon is áthaladó a fontosabb, mert ennek révén a Gazprom az észak-afrikai és a Kaszpi-tenger térségéből származó gáz útját is ellenőrzése alá tudná vonni. Ennek kapcsán többek között a magyar kormányt is a Nabucco-projektből való dezertálással vádolta meg, amit a helyszínen senki sem utasított vissza, mint ahogyan azt sem vonta senki kétségbe, hogy a kérdésben Románia a "fegyelmezett katona", azaz Amerika hűséges szövetségese.
A Zbigniew Brzezinski nevével fémjelzett Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának rendezvényén a Kelet-Európával és az energiabiztonsággal foglalkozó vezető amerikai szakértők és tucatnyi európai ország diplomatái voltak jelen. Az egyetlen vita akkor alakult ki, amikor egy osztrák diplomata cáfolni próbálta, hogy az OMV állami cég lenne. Socor szerint ugyanis az, és az orosz Gazpromot kell keresni a Mol megszerzésére irányuló erőfeszítései mögött.
- Itt az utolsó pillanat, hogy Európa és Amerika összeszedje magát, és kivonja az orosz ellenőrzés alól a jövőben kulcsfontosságúvá váló közép-ázsiai energiaforrásokat - szögezte le Socor, aki egyszerre hiányolta az európai egységet és a legfelső szintű amerikai erőfeszítéseket. Felhívta rá a figyelmet, hogy az orosz energiahordozók importja körül Európában a helyzet hosszú távú fennmaradását támogató érdekcsoportok alakulnak ki. Szerinte arra lenne szükség, hogy a következő amerikai elnök hívjon össze csúcstalálkozót és javasolja egy új, az energiabiztonsággal foglalkozó transzatlanti mechanizmus életre hívását.
A Nabucco vezetékről a szakértő azt mondta, hogy Azerbajdzsán nem fogja tudni megtölteni gázzal, ezért annak Türkmenisztánig való meghosszabbítása mellett tárgyalni kellene az eredetileg is számításba vett Irán bekapcsolásáról. - A demokrácia ügye fontos, de azt külön kell kezelni az energetikától - vélte Vladimir Socor, beismerve, hogy sem Azerbajdzsánban, se a közép-ázsiai köztársaságokban nincs és egyhamar nem is lesz nyugati típusú demokrácia.
Az energiabiztonsággal öszszefüggő kérdésekről a közeli napokban Washingtonban tárgyal majd Bayer Mihály nagykövet, akit Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Nabucco-projekt felgyorsításával bízott meg.