Az USÁ-ból kiutazó turistáktól is vennének ujjlenyomatot
A minisztériumban már előkészítették az eddigi rendelkezések megfelelő módosítását. A légitársaságoknak az új előírás szerint 24 órán belül át kell majd adniuk az utasok biometrikus adatait a belbiztonsági minisztériumnak, ily módon egyebek mellett ellenőrizhető lesz, hogy az utas túllépte-e vízumának érvényességi idejét. Az ellenőrzés tervezett szigorítása a charterjáratok üzemeltetőire is vonatkozik majd. A minisztérium adatai szerint ezeknek és a légitársaságoknak 2,7 milliárd dollár többletköltséggel kell számolniuk tíz év alatt.
Az még nem dőlt el, hogy hol lesz az ujjlenyomatvétel: a check-in pultnál, a kiléptető kapunál vagy valahol a kettő között. Egy név nélkül nyilatkozó tisztviselő szerint erről 60 napon belül születik döntés, mint ahogy arról is, hogy az ujjlenyomatvétel a légi társaságok vagy a minisztérium feladata lesz.
A repülési ipar képviselői 3,5 milliárd dollárra teszik a rendszer kiépítésének várható összköltségét - mint hangsúlyozzák - egy olyan időszakban, amikor a cégek forgalmát a szigorú biztonsági előírások és a növekvő üzemanyagárak amúgy is sújtják.
Az ügyben kemény harcot vívtak egymással a terrorellenes intézkedéseket összefogó belbiztonsági minisztérium és a légitársaságok képviselői. Michael Chertoff miniszter kijelentette: a biztonság fontosabb a légi vállalatok érdekénél, a rendszernek egy év múlva működnie kell.
Doug Lavin, a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség regionális alelnöke szerint az évi 33 millió távozó külföldi ujjainak beszkennelése jelentős járatkésésekhez fog vezetni.
Az Egyesült Államok a 2001. szeptember 11-i terrormerényletek után hozta létra a US-VISIT programot, amelynek az a célja, hogy rögzítsék az Amerikába be- és kilépők adatait a bűnözők, a lehetséges terroristák és a lejárt vízummal az országban maradók kiszűrésére. A program keretében 2004 óta csaknem 100 millió belépő utas ujjlenyomatát és digitális fotóját gyűjtötték össze, a kilépő utasok adatait rögzítő rendszer viszont még nem épült ki.
A kongresszus tavaly 2009 júniusi határidőt jelölt ki a minisztériumnak a rendszer befejezésére. A törvényhozás figyelmeztette a kormányt: az elektronikus kiléptető rendszer létrehozása nélkül nem lehet kiterjeszteni a vízummentességi programot. A vízum nélküli utazás lehetőségét biztosító programhoz - amely jelenleg 27 baráti államra terjed ki - Magyarország is csatlakozni kíván. (MTI)