Megfigyelték a Der Spiegel újságíróját is
Több hasonló botrány után a BND két évvel ezelőtt ígéretet tett arra, hogy felhagy újságírók megfigyelésével. Berlini források szerint a szövetségi hírszerzés 2006 júniusa és novembere között megszakítás nélkül elektronikus úton "megfigyelte" a Der Spiegel hosszú idő óta Afganisztánnal foglalkozó, elismert újságírónőjének, Susanne Koelblnek egy meg nem nevezett magas rangú afganisztáni politikussal zajlott e-mail üzenetváltását. Az indítékkal kapcsolatban semmi nem került nyilvánosságra, mindazonáltal a kiszivárogtatás felettébb kellemetlenül érintette a német szövetségi hírszerzést. Olyannyira, hogy Uhrlau BND-elnök megkövette a hamburgi hetilapot.
Az ügy ezzel azonban távolról sem ért véget, s erre mutattak rá kedden a német újságíró szövetségek is. A közös nyilatkozatban követelik a sajátos megfigyelési ügy teljes kivizsgálását, hangoztatva: a BND-nek tisztáznia kell, hogy miért és milyen jogi alapon kerülhetett sor a Der Spiegel tudósítójának megfigyelésére.
A BND elnökének bocsánatkérését a szakmai szervezetek elégtelennek nevezték, rámutatva: a hírszerzésnek haladéktalanul tisztáznia kell, hogy egyedi esetről van-e szó, vagy más újságírók is megfigyelés áldozatai voltak.
A BND mindeddig igen csak visszafogottan foglalt állást a történtekkel kapcsolatban. A hírszerzés szóvivője azt állította, hogy az Uhrlau által két évvel ezelőtt elrendelt újságírói megfigyelési tilalom változatlanul érvényben van, így csakis egyes részlegek "túlbuzgóságáról" lehetett szó.
A német kormány szóvivője egyelőre nem kívánt állást foglalni az ügyben. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a történetet rendkívüli tanácskozás keretében napirendre tűzi a parlament ellenőrző bizottsága, amely a titkosszolgálatok - köztük a BND - tevékenységét is felügyeli.
A német hírszerzést nem először éri szemrehányás amiatt, hogy sajátos eszközökkel igyekszik befolyásolni az újságírók tevékenységét. Korábban az a vád érte a BND-t, hogy újságírók telefonjait hallgatta le, majd pedig - 2006 decemberében - azzal vádolták meg, hogy fizetség ellenében újságírókat használt fel információgyűjtésre.
(MTI)