Az ultimátum árnyékában

A kiesett vizitdíj összegének körülbelül kétharmadát kaphatják vissza a háziorvosok, de nem minden ellenszolgáltatás nélkül. A taj szám ellenőrzéséért kapnának külön pénzt, megemelnék a területi pótlékot, a szakmai szorzót. Úgy tudjuk, hogy az OEP szakemberei a mai egyeztetési fordulóra készülnek el azokkal a számításokkal, amelyekből kiderül: melyik praxis, milyen finanszírozási technikával, mekkora bevételre számíthat.

Erre az évre körülbelül 9 milliárd forintra lenne szükség ahhoz, hogy a praxisok bevétele ne legyen kevesebb a vizitdíj megszüntetése miatt. 6,6 milliárdból a családorvosok és alapellátó fogorvosok praxispénzét pótolnák, 2,3 milliárd a házi gyermekorvosokhoz kerülne. Egyelőre azonban nincs egyezség, hogy milyen arányban, jogcímen jussanak az öszszeghez az alapellátók. Az is kérdéses, megvan-e a pénz erre. Hárommilliárdot még Horváth Ágnes tartalékolt e célra, a hiányzó hatmilliárd - optimista vélemények szerint - előteremthető a kassza többletbevételéből. (Az első három hónapban ez több mint 32 milliárd forint volt.)

A tárgyalásokon a Magyar Orvosi Kamara ragaszkodik ahhoz, hogy a vizitdíj megszűnésének pillanatától kapják meg egy összegben a kieső bevételt, ellenkező esetben él az ultimátum: kevesebb mint 30 nap múlva tömegesen bontanak szerződést az OEP hivatalával a háziorvosok.

A kormánybiztosként tárgyaló Székely Tamás, mint azt lapunknak is elmondta, nincs

Májusban alapítványi számlát nyitnak az önkéntes vizitdíjadományoknak a háziorvosok - értesült a Népszabadság. Egy alapítvány vállalta, hogy az egyes háziorvosi körzeteknek alszámlát biztosít. Erre fizethetnek azok a betegek, akik szívesen adnának a praxis fejlesztésére. Az orvos az alapítványtól adómentes jövedelemként megkaphatja az összegyűjtött összeget.

döntési pozícióban. Ő arra kapott felhatalmazást, hogy készítsen elő egy olyan új finanszírozási rendszert, amely ösztönzi az orvosokat a jó minőségű ellátásra. Szerepe, hogy meghallgassa az orvosok érdekvédő szervezeteit, és előkészítsék azt a szakmai és pénzügyi szempontból is átgondolt javaslatot a kormány számára, amelyből a megoldást jelentő jogszabály megszülethet.

Éger István szerint jó jel, hogy a tárgyalásokon megszűnt az a merev elutasítás, amit eddig a tárca képviselt. Az optimizmusa ellenére az orvosi kamara hétfőn postázta az egységes szerződésbontási nyilatkozatot valamennyi alapellátónak.

Az orvosok internetes portáljain azonban maguk az érintettek élesen bírálják Éger tárgyalási stílusát. Szerintük a kamara első embere kisajátította Keszthelyi Gyula tardi háziorvos kezdeményezését. Ugyanis a falusi háziorvos indított útjára egy OEP-szerződésmódosítást sürgető aláírásgyűjtő kampányt. Már több száz orvos csatlakozott, amikor Éger István bejelentette a Magyar Orvosi Kamara nyilatkozatgyűjtő akcióját. Ám a tardi orvoshoz csatlakozók nem akartak szerződést bontani, csak módosítani. Nem akarják elveszíteni a praxisukat, pusztán a finanszírozás rendezését szeretnék elérni. Az Országos Alapellátási Intézet főigazgatója, Balogh Sándor szerint is nagyon megfontolandó a szerződésbontás, mert a gyógyítás újrakezdéséhez ismét be kell szerezni az összes hatósági engedélyt, mindez pedig legalább 60-70 napos procedúrával járhat.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.