Tiroxin és gyermekáldás

Az infertilitás, a női meddőség oka gyakran "hormonális". Ám a nemi szervektől igencsak távol, a nyakon elhelyezkedő pajzsmirigyben is termelődik egy tiroxin nevű hormon, amelynek csökkent mennyisége is megtermékenyülési képtelenséghez vezethet. A pajzsmirigy közvetlenül befolyásolja a menstruációs ciklust, ezenkívül a petesejtek felszínén pajzsmirigyhormont érzékelő receptorok is vannak.

Szakmai körökben persze közhelynek számít, hogy a hipotireózis, a pajzsmirigyműködés elégtelensége is oka lehet a meddőségnek. Legutóbb a Clinical Endocrinology nevű orvosi folyóiratban egy Kris Poope nevű belga tudós bizonyította, hogy a gyermekáldás elősegítéséhez rendezni kell az esetleges pajzsmirigyhormon csökkent működését. Összehasonlító vizsgálatai szerint nemcsak a meddő nőknél, de a teherbe esett, ám a terhesség első harmadában spontán abortuszon átesetteknél is sokkal gyakoribb az ún. autoimmun-thyeroiditis - ez a pajzsmirigynek nem ritka, krónikus gyulladásos betegsége, melynek következtében fokozatosan kevesebb tiroxin termelődik.

Az Amerikai Endokrinológiai (hormonbetegségekkel foglalkozó) Társaság a pajzsmirigybetegségre gyanús hölgyeknél a terhességet megelőző vizsgálatok sorába most be akarja venni a rutinpajzsmirigyfunkció-szűrést is, valamint korán, már az első terhességi hónapokban javasolják, hogy ha alacsony hormonszintet találnak, gyógyszeresen pótolják a tiroxint. Ezzel jelentősen csökkenthető az abortusz és a koraszülés veszélye.(Dr. N. J.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.