Jimmy Carter volt amerikai elnök szerint a Hamasz palesztin radikális szervezet hajlandó elismerni Izrael jogát ahhoz, hogy "szomszédként békében éljen".
Carter szerint a Hamasz elismerné Izraelt
A közel-keleti körúton járó Carter, aki a hét végén Egyiptomban és Szíriában találkozott Hamasz-vezetőkkel, tegnap Jeruzsálemben arról is beszámolt, hogy a palesztin szervezet kész lenne elfogadni egy olyan békemegállapodást, amelyet Mahmud Abbasz palesztin elnök kötne az izraeli kormánnyal, amennyiben a palesztinok egy szabad népszavazáson támogatják azt.
"A Hamasz-vezetők azt mondták, elfogadnának egy palesztin államot az 1967-es határok között, ha a palesztinok jóváhagyják azt, még ha a Hamasz nem értene is egyet a megállapodás pontjaival" - taglalta az amerikai exelnök a Hamasz damaszkuszi vezetőjével, Khaled Masallal folytatott megbeszélésének eredményeit. Carter úgy vélekedett: "a probléma nem az, hogy én találkoztam a Hamasszal Szíriában, hanem hogy Izrael és az USA nem hajlandó találkozni valakivel, akit be kell vonni a folyamatba" - utalt a Nobel-békedíjas a Hamasz politikai elszigetelésére.
Condoleezza Rice - aki szintén közel-keleti körúton van - hamar tesztelni kívánta a Hamasz elkötelezettségét. Az amerikai külügyminiszter Manamában arra szólította fel a radikális szervezetet: jó szándékuk jeléül engedjék szabadon a 2006 nyarán elfogott Gilad Salit izraeli katonát, és szüntessék be a Gázából Izraelre hulló rakétatámadásokat. Az izraeli és az amerikai kormányzat egyaránt elutasította Carter nyitását a Hamasz felé.
Carter csalódottan ismerte el: a Hamasz elutasította javaslatát egy harmincnapos egyoldalú tűzszünetre, illetve nem sikerült előrelépést elérnie Salit ügyében sem. Mint mondta, egyiptomi közvetítőkön keresztül Izrael belegyezett ezer palesztin fogoly elbocsátásába, ám a Hamasz által átküldött "listáról" csak 71 nevet talált elfogadhatónak.