Ma potenciális vízválasztóhoz érkezik az amerikai előválasztási évad. Hillary Clintonnak Pennsylvaniában mindenképpen számottevő fölénnyel kell nyernie ahhoz, hogy versenyben maradhasson a Demokrata Párt elnökjelöltségéért.
Döntő csata Pennsylvaniában
Az állam demográfiai mutatói Hillary Clintonnak kedveznek, a lendületben lévő Barack Obama az utóbbi hetekben több mint kétszer annyit költött tévéhirdetésekre. A hajrában mindkét kampány fizetett és önkéntes aktivisták ezreit vetette be, az erőviszonyok ennek ellenére nem látszanak módosulni.
A CNN által a friss közvélemény-kutatások eredményéből vont átlag szerint Clinton 48:43 arányban vezet, kilenc százalék még mindig határozatlan. Obamának már egy "döntetlen" is elég lenne ahhoz, hogy gyakorlatilag bebiztosítsa az elnökjelöltséget.
Pennsylvania lakosságának jelentős része fizikai munkából él, illetve az országos átlagnál idősebb - márpedig ezek a rétegek alkotják Clinton fő támaszát. A szomszédos, hasonló adottságokkal rendelkező Ohióban sikerült tízszázalékos győzelmet aratnia. Most nagyjából ezt kellene megismételnie ahhoz, hogy valóban csökkenteni tudja hátrányát. Obama eddig 1644 delegátus szavazatát tudhatja magáénak, Clinton 1498-ét, a győzelemhez 2024-re lenne szükség, Pennsylvaniában 158 voksról döntenek. Ezeket kongresszusi szavazókörzetenként, arányosan osztják el, vagyis a legvalószínűbb a "fele-feléhez" nagyon közeli arány. A szavazatok abszolút száma terén is Obama vezet - legalábbis Michigan és Florida eredménye nélkül. A két, a túl korán rendezett előválasztások miatt diszkvalifikált államot beszámítva Clinton vezetne. Egyes vélemények szerint a Demokrata Párt nem engedheti meg magának, hogy elidegenítse magától a kizárt államok szavazóit, vagyis valamilyen módon nekik is beleszólást kellene engedni a jelölt kiválasztásába.
Az eddig mindig elegáns és udvarias Obama a múlt heti, számára rosszul sikerült tévévita után a korábbinál élesebben támadta Clintont. Hirdetései az eddigi népszerűtlen politikáért felelős washingtoni bennfentesnek tüntetik fel az ellenfelet, és főleg annak kötelező biztosítást sürgető egészségügyi programját bírálják. Clinton azonnali válasza szintén Obama egészségügyi tervét kritizálta.
A hathetes kampány és a viszonylag későn sorra kerülő Pennsylvania esetében váratlanul nagy tét miatt 327 ezer új demokrata párti szavazó vetette fel magát a választói jegyzékbe. Zömük fiatal és csaknem kétharmaduk Obama hívének vallja magát. Ha az eddig jól működő mozgósítás most sem vall kudarcot, a meglepetés, azaz Obama győzelme sem kizárt. Clinton viszont abban reménykedhet, hogy az utolsó pillanatig habozók közül a többség végül mellette dönt, és akkor a két számjegyű siker sem lehetetlen.
Demokrata Párton belül elhúzódó vetélkedés egyelőre a republikánus jelöltnek látszik kedvezni. John McCainnek szüksége is van a lélegzetvételnyi szünetre, mert a pénzügyi források tekintetében jelentős lemaradásban van. Március végén nem egészen 12 millió dollár volt a számláján, szemben Obama 31 milliójával. A Republikánus Párt korábbi nagy szponzorainak zöme kivár, míg egyesek a demokrata jelöltek felé fordultak, ami azt jelzi, hogy nem bíznak McCain végső sikerében.