Nagy port vert fel a szlovákiai közvélemény és az ellenzéki pártok körében a Paraméter.sk felvidéki hírportál múlt hét végi értesülése, amely szerint Csáky Pál egymillió koronás (hozzávetőleg nyolcmillió forint) rendkívüli támogatást kért a Madách-Posonium Kiadó részére annak fejében, hogy az MKP a kormánypártokkal együtt megszavazza a pozsonyi parlamentben a liszszaboni szerződést. Ez a pozsonyi kiadó készül kiadni az MKP elnökének Harmatos reggelek álmai című regényét, amelyre korábban már 90 ezer koronás támogatást hagyott jóvá a pozsonyi kulturális tárca. A szóban forgó kiadó többségi tulajdonosa és igazgatója, Dobos László, egyik társtulajdonosa pedig Duray Miklós.
Csáky kért is pénzt meg nem is
A hírportál információit Bugár Béla nem cáfolta: - Amikor szemtanúja voltam Csáky előre senkivel sem egyeztetett magánakciójának, rendkívül felháborodtam, s véleményemet közöltem az utódommal, a történtekről pedig több parlamenti képviselőnket is tájékoztattam - mondta el az MKP volt elnöke és jelenlegi parlamenti képviselője. Lapunk megkeresésére Dunajszky Éva, a szlovákiai magyar párt szóvivője határozottan cáfolta ezt a híresztelést. Csáky Pál pedig az újságírók faggatására azt bizonygatta, hogy nem tárgyalt Robert Ficóval, külön támogatást sem kért tőle. - Lassan el kellene dönteniük, hogy a készülő közoktatási törvény vagy Bugár Béla körül csoportosuló gazdasági lobbi vagy valamilyen kiadói érdek miatt támogattuk-e az uniós reformszerződést. Ezekkel a nevetséges spekulációkkal fel kellene hagyni - nyilatkozta szombaton az Új Szónak.
Lapunk érdeklődésére cáfolta az információkat Jozef Bednár, a támogatásokról döntő kulturális tárca szóvivője. Azt azonban nem tudta megmondani, hogy egyéb kormányforrásból juttathatnak-e egyszeri támogatást a kérelmezőnek. Dobos László annyit elárult, hogy a szlovák kormányfőnek valóban írt levelet, amelyben anyagi támogatást kért a csőd szélén álló kiadójának megsegítésére. A kézbesítésre az MKP elnökét kérte meg.
Vasárnap a Markíza kereskedelmi tévé politikai vitaműsorában Bugár Béla megerősítette: az uniós reformszerződéssel kapcsolatos szavazás előtt a szlovákiai magyar tannyelvű iskolákat sújtó közoktatási törvény tervezetéről tárgyalt Pavol Paska házelnökkel. - Számomra legalábbis váratlanul betoppant Robert Fico, s neki is elmondtuk kifogásainkat és módosító javaslatainkat. Ekkor Csáky Pál előhúzta az említett levelet, s átadta a kormányfőnek - közölte az MKP volt elnöke. Utódja viszont továbbra is azt hangoztatta, hogy semmilyen magánalkut sem kötött Robert Ficóval.
A Smer tegnap cáfolta Bugár Béla állításait. "Semmilyen különtárgyalásra nem került sor Fico és Csáky között, és egyszeri támogatást sem kap a Madách-Posonium kiadó. Boszszant bennünket, hogy az MKP volt elnöke Csáky Pállal fennálló személyes vitáit pártunk bevonásával és légből kapott állításokkal igyekszik megtorolni" - közölte a legerősebb kormánypárt szóvivője.
Mikulás Dzurinda, a Szlovák Kereszténydemokrata Unió (SDKU) elnöke szerint viszont lassanként kiderül, hogy Csáky Pál politikai üzletet kötött a kormánypártiakkal. Pavol Hrusovsky, a szlovák kereszténydemokraták (KDH) elnöke pedig kijelentette, hogy az MKP elnöke hazudott, ezért a két szlovák ellenzéki párt megszakítja az együttműködést eddigi politikai szövetségesével. - Bugár Béla vezetése idején, az MKP szavahihető párt volt, mára már nem az - szögezte le. A három szlovákiai ellenzéki párt januárban egyezett meg, hogy addig nem szavazzák meg az uniós reformszerződést, ameddig nem módosítják a szólásszabadságot veszélyeztető sajtótörvény tervezetén. Miután ezt részben a kormánypártiak megtették, az MKP képviselőinek szavazatai révén összejött a lisszaboni szerződés elfogadásához szükséges minősített többség.
A Népszabadságnak nyilatkozva Öllős László szerint a történtek a Csáky Pál és Bugár Béla közötti ellenszenv újabb bizonyítékai. - Látni kell azt is, hogy politikai értelemben a két szlovák ellenzéki pártelnök a vesztes. Mikulás Dzurinda azért, mert nem tudta legalább ebben a küzdelemben legyőzni Robert Ficót. Pavol Hrusovsky és pártja pedig kezdettől fogva ellenezte az uniós reformszerződést, és abban bízott, hogy a szlovákiai halogatástól és politikai csatározásoktól vérszemet kaphatnak olyan európai politikai erők, amelyek végső soron megtorpedózhatnák a dokumentum elfogadását.