Az MDF adócsomagja 1.367 milliárdot vesz el az államháztartásból
Az MDF adócsomagjában adóamnesztiát hirdet: 10 százalékos adó megfizetése mellett 2008. októbere és 2009. februárja között az eddig eltitkolt jövedelmek legalizálását javasolja.
A PM szerint az adóamnesztia esetleges - mintegy 75 milliárd forint összegű - bevételeit az adóváltozások költségvetési hatásainak számításánál nem lehet figyelembe venni. Ez ugyanis a költségvetésben csak egyszeri bevételt jelentene, ami a rákövetkező évben már nem jelentkezik.
Az MDF másik javaslata egykulcsos, 2010-től bevezetendő 18 százalékos személyi jövedelemadót tartalmaz, amely havi 60 ezer forint jövedelemig nulla kulccsal adózik, ugyanakkor az szja kedvezmények kikerülnek a rendszerből és megszűnik az árfolyamnyereség adója.
A költségvetés nettó szja bevételeit a javaslat 805 milliárd forinttal csökkenti. A PM szakértői kimutatták ennek összetevőit: 813 milliárd forinttal kevesebb szja bevétel folyik be
a költségvetésbe, amelyhez hozzá kell adni a különadó 30 milliárdos és az árfolyamnyereség adó 27 milliárdos tételét is, ami összesen 862 milliárd forint bevételkiesést jelent. Ebből az összegből visszajön 65 milliárd forint, ha az szja kedvezmények megszűnnek.
Az MDF adócsomagjának harmadik pontja szerint a munkáltatók által fizetett egészségbiztosítási járulék 7 százalékponttal csökken, és a havi 1.950 forintos tételes egészségügyi hozzájárulás (eho) megszűnik. Ugyancsak a vállalkozások terheit mérsékli az az MDF javaslat, amely eltörli a társasági különadót.
A PM számítását szakmai megjegyzéssel látta el: a munkáltatói járulék 7 százalékpontos csökkentése úgy lehetséges, ha a nyugdíjbiztosítási járulék is csökken 2 százalékponttal, mivel ma a munkáltatók 5 százalékos egészségbiztosítási járulékot fizetnek.
A munkáltatói járulékok csökkentése 575 milliárd forinttal csökkentené az Egészségbiztosítási - és Nyugdíjbiztosítási - Alap bevételét. Ebből a 7 százalékpontos egészségbiztosítási - illetve nyugdíjbiztosítási - járulék-csökkentés 500 milliárd bevételkieséssel jár, míg az eho megszüntetése további 75 milliárd forintot jelent.
A társasági különadó megszüntetése 200 milliárd forinttal zsugorítja a költségvetés bevételét.
Háromkulcsos áfa rendszert javasol az MDF, amelyben a normál kulcs 20 százalékról 25 százalékra nő, az alapvető élelmiszerek, idegenforgalmi szálláshelyek áfája 20 százalékról 12 százalékra csökken és megmarad a jelenlegi 5 százalékos áfa.
Az áfa kulcsok változtatása 230 milliárd forint többletbevételt hoz a PM számítása szerint.
Az MDF adócsomagja - a szaktárca számításai szerint - akkor válhatna nullszaldóssá, ha a GDP a tervezettnél 10-12 százalékkal gyorsabban nőne és a legálisan foglalkoztatottak száma több mint két millióval emelkedne.
Az MDF szakértői másképp számoltak: a párt honlapján található Nemzeti Adószabadság Programja 815 milliárd forintos többletbevételt állít szembe a 832 milliárd forintos kiadási többlettel, azaz gyakorlatilag az adócsomag államháztartási kihatása nullszaldós. (MTI)