Hat felsőoktatási intézmény 29 milliárdból újul meg
A támogatási keretből a győri Széchenyi István Egyetem 6,498 milliárd, a Pécsi Tudományegyetem 6,452 milliárd, a Miskolci Egyetem 6,234 milliárd, az egri Eszterházy Károly Főiskola 5,003 milliárd, a Dunaújvárosi Főiskola 3,193 milliárd, a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola 1,549 milliárd forinttal részesül majd várhatóan.
A kiosztott háttéranyag szerint a támogatott intézményekben új épületek létesülnek, új oktatási, kutatói és hallgatói terek - laboratóriumok - jönnek létre és modern eszközöket szereznek be.
Bajnai Gordon a támogatásokról azt mondta, hogy az elmúlt húsz év legnagyobb felsőoktatási fejlesztése kezdődhet meg, s a források a hat felsőoktatási intézmény alapvető modernizációját segítik. Mint mondta, nemcsak nagyságában példa nélküli összegről van szó, hanem azt tekintve is, hogy milyen szakmai szűrökön kellett keresztül menniük a pályázatoknak.
A támogatott pályázatok nem a mennyiségi növekedést, hanem a minőség javítását célozzák - hangoztatta. A pályázat célja, az infrastruktúra fejlesztése mellett, a feltételek megteremtése volt a műszaki és természettudományos szakokon tanuló hallgatói létszám emeléséhez. Közölte: Magyarország arra tett vállalást, hogy növeli azoknak a számát, akik műszaki, természettudományos képzésben részesülnek. Az Új Magyarország Fejlesztési Tervben ezért elsősorban olyan felsőoktatási programokat támogatnak uniós forrásokkal, amelyek segítenek, abban, hogy a magyar egyetemek piac- és versenyképes tudáshoz juttassák a hallgatókat.
Hiller István a támogatott intézményeket a felsőoktatás zászlóshajóinak nevezte, s szövetséget ajánlott mindenkinek, aki a magyar felsőoktatás jövőjének középpontjába a színvonal emelését állítja. A miniszter a felsőoktatás legfontosabb kérdésének nevezte a színvonal emelését. Utalt arra, hogy az elmúlt másfél évtizedben megnégyszereződött a hallatói létszám a felsőoktatásban. A mennyiségi változás kora azonban lejárt, a jövő a színvonalról szól - jelentette ki. Szerinte a fejlesztések, amelyek az egyes intézményekben megvalósulhatnak, egyértelműen a vidéki magyar felsőoktatás színvonalát, erejét és a regionális szempontokat szolgálják.
A pályázat keretében 2007-2008-ban közel 51 milliárd forintot osztanak szét, a júniusi második körben 21,7 milliárdhoz juthatnak majd a felsőoktatási intézmények, 17-en már be is adták pályázataikat.
Fidesz: a felsőoktatási intézményeket évtizedekre eladósították
Sió László, a Fidesz oktatási műhelyének vezetője a bejelentésre reagálva azt mondta: úgy tűnik, miközben a kormány szinte "a nyakát töri", hogy a hallgatók számát minél drasztikusabb mértékben csökkentse, újabb és újabb tandíjjavaslatokat vetve fel, eközben az infrastruktúrát milliárdos összegekkel kívánja fejleszteni, legalábbis az ígéretek szintjén. Hozzátette: jól látható volt a kollégiumi beruházásoknál, hogy miközben 10-15 ezer új férőhelyet ígértek, az ÁSZ jelentése szerint a férőhelyek száma nemhogy nem nőtt, hanem csökkent.
A szakpolitikus szerint mindez olyan áron történt, hogy a felsőoktatási intézményeket évtizedekre eladósították, és miközben nincs néhány milliárd forint, hogy ne kelljen a rászoruló, tehetséges diákoknak tandíjat fizetniük, eközben ilyen beruházásokra milliárdokat szánnak mindenféle megfontolás nélkül. Mint mondta, olyan intézmények is bekerültek a támogatotti körbe, ahol a jelenlegi tendenciák szerint és kormányzati politika alapján, lehet, hogy néhány év múlva már hallgató sem lesz.
A hét elején 500 milliárdos közoktatási, most egy 29 milliárdos felsőoktatási programot jelentett be a miniszter, miközben napi működési problémák vannak a köz- és felsőoktatásban egyaránt. Ezek mind olyan programok, amelyek árát a következő kormányok fizetik meg sokszoros áron - jegyezte meg a fideszes politikus. Ez egy felelőtlen, osztogató politika, s nem ez az első alkalom, hogy a szocialista-szabaddemokrata kormány ilyen intézkedéseket jelent be, s az emberek többszörösen megfizetik ennek az árát. (MTI)