Fegyverüzlet, energetika és adósságrendezés a fő témája Vlagyimir Putyin szerdán megkezdett első líbiai látogatásának.
Putyin Kadhafival üzletel
A májusban leköszönő államfő - aki ezután a kormányfői székbe ül át - a tervek szerint több mint hárommilliárd dolláros - 12 SZU-35-ös vadászgépet és rövid hatótávolságú rakétákat érintő - szerződést írna alá Muammar Kadhafival. Az észak-afrikai ország szovjet időkből megmaradt adóssága körülbelül 3,5 milliárd dollár.
Oroszország hasonló módon, az adósság leírásával és azonos összegű hadiipari szerződések megkötésével
First ladyről bajnoknőre?
rendezte a kapcsolatot Algériával. Igaz, az észak-afrikai állam a közelmúltban műszaki hibákra hivatkozva visszaküldte a vadászgépeket. Az adósság rendezése kapcsán sikkasztás vádjával Moszkvában fél éve letartóztatták az orosz pénzügyminiszter helyettesét is. Szergej Sztorcsak azonban a líbiai ügyek kezeléséért is felelt, így letartóztatása miatt, orosz források szerint, kútba eshet a líbiai megállapodás.
Az energetikai kérdések tárgyalását pedig az orosz Lukoil Líbiában működő munkatársának tavalyi letartóztatása árnyékolja be. Alekszandr Cigankovot Tripoli ipari kémkedéssel vádolja.
A férfi állítólag azokról az olajmezőkről gyűjtött információt, amelyeket decemberben tendereztetett a líbiai állam. Az orosz magáncég így nem nyert, ellenben az állami Gazprom jogot kapott a 20 millió tonna olajat rejtő mező kitermelésére, amely mellett még további öt mező van orosz érdekeltségben. Bár Líbia eddig viszonylag csekély mértékben exportált földgázt, a Gazprom ezen a területen is erősít: a múlt héten döntés született arról, hogy az egykori olasz gyarmatról az olasz ENI-vel közösen szállítana földgázt Európába, így az EU számára alternatív - nem Oroszországban lévő - energiaforrások is az orosz pozíciókat erősítik. Az EU gázigény negyedét kielégítő Oroszországnak hasonló tervei vannak Algériában is, ahonnan az EU a földgázszükséglete 13 százalékát biztosítja.
Moszkva