Putyin Kadhafival üzletel

Fegyverüzlet, energetika és adósságrendezés a fő témája Vlagyimir Putyin szerdán megkezdett első líbiai látogatásának.

A májusban leköszönő államfő - aki ezután a kormányfői székbe ül át - a tervek szerint több mint hárommilliárd dolláros - 12 SZU-35-ös vadászgépet és rövid hatótávolságú rakétákat érintő - szerződést írna alá Muammar Kadhafival. Az észak-afrikai ország szovjet időkből megmaradt adóssága körülbelül 3,5 milliárd dollár.

Oroszország hasonló módon, az adósság leírásával és azonos összegű hadiipari szerződések megkötésével

First ladyről bajnoknőre?

Nem csak pozíciót, feleséget is váltana a leköszönő orosz elnök, a Moszkovszkij Korreszpongyent héten megjelent híre szerint. Az orosz lap állítja, hogy Vlagyimir Putyin februárban elvált Ljudmilla Putyinától és a nyáron elveszi 2004-es olimpia aranyérmes tornásznőjét, Alina Kabajevát. A hírt az orosz sajtó többi része gyakorlatilag nem érintette. Tény, hogy Putyin a hónap elején a first lady nélkül fogadta Szocsiban a feleségével érkező amerikai elnököt. Ugyanakkor az állítólagos románc fényében meglepő, hogy Putyin decemberben, hiányzások miatt nem újította meg Kabajeva tagságát az elnök által létrehozott Társadalmi Kamarában."Putyin alig várja, hogy elváljon a feleségétől" - mondta korábban lapunknak a Kremllel szemben kritikus politológus, Konsztantyin Belkovszkij, aki szerint az orosz elnök régóta nem él együtt feleségével. A gyanút erősíti, hogy Putyin februári nagyszabású sajtótájékoztatóján egyébként beszédes hangulata ellenére egyetlen szóval letudta a first lady iránt érdeklődőket. Az Oroszországban is egyre népszerűbb Valentin-napi ajándékokra vonatkozó kérdésre válaszolva pedig valósággal megfeledkezett arról, hogy van felesége.

rendezte a kapcsolatot Algériával. Igaz, az észak-afrikai állam a közelmúltban műszaki hibákra hivatkozva visszaküldte a vadászgépeket. Az adósság rendezése kapcsán sikkasztás vádjával Moszkvában fél éve letartóztatták az orosz pénzügyminiszter helyettesét is. Szergej Sztorcsak azonban a líbiai ügyek kezeléséért is felelt, így letartóztatása miatt, orosz források szerint, kútba eshet a líbiai megállapodás.

Az energetikai kérdések tárgyalását pedig az orosz Lukoil Líbiában működő munkatársának tavalyi letartóztatása árnyékolja be. Alekszandr Cigankovot Tripoli ipari kémkedéssel vádolja.

A férfi állítólag azokról az olajmezőkről gyűjtött információt, amelyeket decemberben tendereztetett a líbiai állam. Az orosz magáncég így nem nyert, ellenben az állami Gazprom jogot kapott a 20 millió tonna olajat rejtő mező kitermelésére, amely mellett még további öt mező van orosz érdekeltségben. Bár Líbia eddig viszonylag csekély mértékben exportált földgázt, a Gazprom ezen a területen is erősít: a múlt héten döntés született arról, hogy az egykori olasz gyarmatról az olasz ENI-vel közösen szállítana földgázt Európába, így az EU számára alternatív - nem Oroszországban lévő - energiaforrások is az orosz pozíciókat erősítik. Az EU gázigény negyedét kielégítő Oroszországnak hasonló tervei vannak Algériában is, ahonnan az EU a földgázszükséglete 13 százalékát biztosítja.

Moszkva

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.