"Már" utalják az olimpiai pénzeket
Bánki Erik elnök tájékoztatása szerint a támogatási rendszer áttekintése után világossá vált: az országos sportági szövetségek korábban megkapták az olimpiai felkészülési támogatások 58 százalékát, viszont komoly elmaradások voltak a sportolókat segítő Gerevich-ösztöndíjak folyósításában.
Elbert Gábor sportszakállamtitkár elmondta, az ötkarikás felkészüléshez és részvételhez idén a költségvetésből összesen 3 milliárd forinttal járul hozzá az állam. A korábban hiányzó három tételből az olimpiai részvétel költségeire 430 millió forintot április 14-én átutaltak a Magyar Olimpiai Bizottságnak, a Gerevich-ösztöndíjakat - a szakállamtitkár közlése szerint - kedden utalják.
A Magyar Paralimpiai Bizottság esetében a folyósítás akadálya, hogy az MPB még a 2007-es állami támogatással sem tudott elszámolni.
A sport- és turisztikai bizottság egyhangúlag elfogadta azt a törvénymódosítási javaslatot, miszerint a Gerecvich-ösztöndíjakat - a pénzek pontos és folyamatos megérkezésének biztosítása érdekében - 2009-től ismét a szerencsejátékok játékadóiból finanszírozzák.
Sheer Sándor, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnökségi tagja az OLLÉ (műfüves pályaépítési)-program helyzetéről számolt be. Mint elmondta: az 550 jelentkezőből tavaly végül 129 önkormányzattal szerződtek összesen 225 pálya létesítésére. Az első létesítményt február 8-án Zamárdiban avatták, és idén még további 80-120 pálya átadását tervezik. A program ötletgazdája kiemelte, hogy a pályák létesítésére az önkormányzatok a Sikeres Magyarországért! program keretében kedvezményes hitelt kapnak a Magyar Fejlesztési Banktól. Sheer Sándor kitért arra is, hogy hamarosan szeretnének elindítani egy tornaterem- és egy medenceprogramot is. Az egyszerűbb lebonyolítás érdekében arra kérte a bizottságot, segítsék abban, hogy erre a két programra központosított közbeszerzési jogosultságot kapjon az OLLÉ Programiroda. Az elképzelést egyhangúlag támogatták a képviselők.
Györfi János, a sport-szakállamtitkárság főosztályvezetője arról beszélt, hogy a Nemzeti Sportstratégia lebontásaként elkészítették a kistérségi sport és szabadidős stratégiát, amelyről először április 17-én a Duna Palotában tájékoztatják az érintetteket. Miközben tavaly 100 millió forintot költöttek kistérségi programokra, addig idén 330 millióra növelik ezt az összeget. A főosztályvezető szerint a Nemzeti Fejlesztési Terv II-ben már van lehetőség arra, hogy közvetett módon sportberuházások is európai uniós támogatásokhoz jussanak. Erre leginkább multifunkcionális csarnokok létesítése, vagy esélyegyenlőségi, közösségi identitást növelő programok keretében nyílik lehetőség.
(MTI)