Nemcsak a túl kevés, a túl sok alvás is árt. Ám hogy mindkét véglet, az álmatlanság és a túlzott aluszékonyság is hizlal, ez újdonság volt számomra. Mentségemre, a québeci Laval Egyetemen dolgozó Jean-Philippe Chaput alváskutató "hizlaló" adatait csak nemrég publikálták a Sleep című orvosi folyóiratban. Összesen 276, 21 és 64 év közötti kanadai önkéntes életét, egészségügyi adatait követték hat éven át nyomon, mire objektív következtetéseket mertek levonni belőlük.
Ideális alvás - ideális súly
Az ideális testsúlyt a hét-nyolc órát alvóknál mértek. Az is valahogy logikusnak tűnt, hogy a kilenc-tíz órát ágyban töltők átlagsúlya 1,6 kilóval volt nagyobb. Azon viszont a kutatók is elcsodálkoztak, hogy a kórosan keveset, mindössze öt-hat órát alvók még többel, átlagosan két kilóval bizonyultak súlyosabbaknak "normálisan" éjszakázó társaikhoz képest.
Az okokat még vizsgálják, de az alváskutatók következtetései egyértelműek, és magukért beszélnek. Azt javasolják, hogy lehetőleg mindig ugyanabban az időben bújjunk ágyba. Ne feküdjünk le éhesen, de túlságosan teli hassal sem. Fontosnak tartják azt is, hogy legalább hat órával a lefekvés előtt ne végezzünk nehéz fizikai munkát, megterhelő sporttevékenységet. Reggelente pedig ugyanabban az időben keljünk.
A szakemberek szerint nem ügyelünk eléggé az alvás körülményeire sem, mert az ideális hálóhely nyugodt, csendes, hűvös. Azt is javasolják, hogy "ne vigyük a gondjainkat magunkkal az ágyba". Az ideális éjszakai pihenéshez és az azzal összefüggő ideális testsúlyhoz tehát ideális körülmények kellenének. S ez sajnos nem tisztán orvosi probléma.