Csúcstárca lehet a GKM-ből

A kormány esetleges szerkezeti átalakításáról konzultál a miniszterelnök, érdemi döntés azonban még nincs, a kormányfő csak tájékozódik. Ha hozzányúlnak a kabinet szerkezetéhez, a gazdasági tárcából fejlesztéspolitikai csúcsminisztérium jöhet létre.

Mivel egyelőre hivatalosan még nem mondta fel a koalíciót az SZDSZ, ezért nincs érdemi döntés a kormány várható szerkezeti átalakításáról, de konzultációk, háttéregyeztetések már folynak az ügyben - tudta meg a Népszabadság. Személyi kérdések, ha lesznek, majd csak az egyeztetések legvégén, pontosabban a koalíció tényleges szakadásánál várhatóak. Ahogy egyik forrásunk fogalmazott: a miniszterelnök a kabáthoz keres gombot, és nem fordítva. Információink szerint Gyurcsány Ferenc a kormány szerkezetének esetleges átalakításával kapcsolatban több konzultációt is folytatott már. Vannak, akiktől csak egy-egy részterülettel kapcsolatban kapott javaslatokat, és vannak, akik átfogóbb elképzeléseket vázoltak, vázolnak fel. Sárközy Tamás professzor az utóbbiak közé tartozik; javaslatai között szerepel a közigazgatási államtitkári feladatkör valamilyen formában való viszszaállítása.

Egyelőre mindössze az látszik biztosnak, hogy Gyurcsány Ferenc "hozzá fog nyúlni" a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumhoz (GKM). Úgy tudjuk, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget áthelyezik az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM) hatásköréből a GKM-hez, így létrehozva egy fejlesztéspolitikai csúcstárcát. "Eddig a szabad demokratákhoz volt igazítva a tárca, most lehetőség nyílik a racionálisabb ügykezelésre" - fogalmazott egyik forrásunk. E forgatókönyv szerint a GKM-ből tisztán fejlesztés- és gazdaságpolitikai tárca válhat, élén várhatóan Bajnai Gordonnal, akit valamelyik szocialista frakciótag válthat az ÖTM élén. A közlekedési terület önállóvá válhat. Az egészségügyi tárca élére állítólag az ÁNTSZ vezetőjének, Falus Ferencnek a neve került szóba; őt korábban már Molnár Lajos utódjaként is emlegették.

A variációk közt szerepel az Oktatási és Kulturális Minisztérium újbóli szétbontása, bár ezt a lapunk által megkérdezett kormányzati szereplők és szakértők megütközéssel fogadták: sem idő, sem pénz, sem racionális érv nincs a szétválasztására; az apparátus mozgatása időveszteség, ráadásul az Új tudás program már előrehaladott és sikeresnek látszik.

Várhatóan a Környezetvédelmi Minisztérium (KVM) bársonyszéke is megüresedik. Felmerült, hogy Fodor Gábort akár "civil szakemberként" és nem liberális politikusként bizonyos döntéshozók továbbra is örömmel látnák a miniszteri székben. Ennek azonban kevés az esélye, hiszen Fodor - némi kivárás után - aláírta a szabad demokrata miniszterek lemondásáról szóló nyilatkozatot, és ismét pályázik az SZDSZ elnöki székére. Korábban a sajtóban felmerült, hogy esetleg Oláh Lajos, a szocialisták Hajdú-Bihar megyei elnöke, a környezetvédelmi bizottság tagja lehet Fodor utóda, de Baja Ferenc MeH-államtitkárt, a Szocialista Platform elnökét is emlegetik. Kormányzati forrásaink szerint mindkét felvetés "erős fikció" csupán.

Az, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ismét külső embereket hoz-e a megüresedett posztokra, vagy a frakcióból válogat - még nem tudni. A kisebbségi kormányzásnál hangsúlyos kérdés, hogy ki vagy kik tudnak többséget biztosítani. Ez alátámasztja a külső szakemberek behívásának szükségességét, de a pártbéli pozíciók erősítéséhez a "sajátjainak is osztania kell" - hangzik a kissé dodonai értékelés. Igaz, megüresedő állásból lesz elég: a liberális tárcák miniszteri és államtitkári posztjai mellett státuszok szabadulnak fel a kancellárián is, miután Horn Gábor (koalíciós egyeztetésért felelős államtitkár) és Magyar Bálint (fejlesztéspolitikai államtitkár) is távozik. A kormánybiztosok között is van üres hely, Sarkadi Ildikó (audiovizuális kormánybiztos) nemrég adta vissza megbízását, Garamhegyi Ábel (külgazdasági kormánybiztos) pedig a liberális GKM-ből "igazolt át". Igaz, Garamhegyi esetleges távozását megbízható forrásaink cáfolták, mondván: ez nem következik automatikusan a koalíciós szakításból. Szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy hat év alatt harmadszor lesz alapos fazonigazítás és kádercsere a gazdasági tárcánál.

Kiss Péter kancelláriaminiszter egyébként nemrég azt kérte a távozni készülő liberális tárcavezetőktől, hogy április 27-ig készítsék el az elmúlt egy hónap intézkedéseinek listáját, a folyamatban lévő ügyek összegzését. A technikai átadás-átvétel csak azután lehetséges, ha az SZDSZ "papíron is" kilép a koalícióból. Az pedig már egy "újabb lépcső", hogy az új minisztereket miként tudják elfogadtatni a liberálisokkal; igaz, az új tárcavezetőket akkor is ki lehet nevezni, ha a bizottsági meghallgatáson leszavazzák őket.

Bársonyszék, gazda nélkül
Bársonyszék, gazda nélkül
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.