A létszám- és pénzhiány tette szakmailag vállalhatatlanná a pécsi traumatológiai klinika működtetését. A többi egyetemen egyelőre kitartanak. Debrecenben még fejlesztésekre is futja.
Süllyedő hajók és uniós források
A múlt héten beadta lemondását Nyárády József, a pécsi traumatológiai klinika vezetője. Ennek két oka van: elvándorolnak az orvosai, mert keveset fizetnek nekik, továbbá az egyetem össze akarja vonni a traumatológiát és az ortopédiát. Az intézménynek jelenleg csaknem négymilliárd forintos tartozása van.
Az ország más egyetemi klinikáin is küzdenek, van, ahol több, van, ahol kevesebb sikerrel. Szegeden havi több tízezer forinttal "bírták maradásra" a dolgozókat. Simóka János Aurél, a klinika traumatológiájának vezetője szerint csak kényszerintézkedésekkel tudják átvészelni a pénzhiányt. - Az orvosok bérére ki kellett "izzadni" a fedezetet, hogy ne omoljon öszsze az ellátás. Nincs pénz az eszközök javítására. Az egyik elektromos vérzéscsillapító elromlott, így a kollégák addig várnak, míg a másik műtőben fel nem szabadul az eszköz. A szegedi klinikai centrum és a városi kórház tavalyi integrációjától azt várták a döntéshozók, hogy hatékonyabb és olcsóbb lesz a működés, de az egyetem rektora, Szabó Gábor azt mondta: olyan ez, mintha egy süllyedő hajóra még egy másikat is fölpakolnának. Úgy tűnik, igaza lett: az egyetem orvostudományi centruma 2,7 milliárd forintos adósságnál jár.
A fővárosi Semmelweis Egyetemnek - amelynek adósságállományát két éve konszolidálták - pillanatnyilag nincs tartozása. Igaz, pénteken 3,5 milliárd kifizetetlen teljesítmény sorsáról tárgyaltak az egészségügyi tárcával: ekkora értékű beavatkozást végeztek el ugyanis a megszabott teljesítménykorláton felül. Stubnya Gusztáv, az egyetem stratégiai főigazgatója azt mondta: ez tűzoltás, már kizárólag csak a sürgős, illetve a területileg ide tartozó eseteket látják el. Az utóbbi időben pedig arról egyezkednek, hogy kiszállnának a főváros ügyeleti ellátásából.
Wertner János, az egyetem közalkalmazotti tanácsának elnöke, a sebészeti osztály főorvosa lapunkkal azt közölte, hogy ötvenszázalékos létszámhiánnyal küzdenek.
Debrecenben azt mondják: tartozásuk nincs, ráadásul uniós források bevonásával fejlesztésre is futotta. Ugyanakkor Kecskés Gábor, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának gazdasági igazgatója szerint kétséges, hogy önerős fejlesztések nélkül megőrizhetik-e a klinika jelenlegi színvonalát.
- Hiába kötöttek az illetékes tárcák megállapodást arról, hogy nem csökken a finanszírozás, idén várhatón egymilliárddal kapunk kevesebbet. Míg előtte a költségek 11-12 százalékát fejlesztésekre fordítottuk, most ez nem megy. Igaz - tette hozzá -, sikerült magántőkét és uniós forrásokat bevonnunk a rendszerbe.
A legutóbbi felmérések szerint a kórházak adóssága 68 milliárd forint. A súlyponti kórházaké az adósságtömeg 60 százaléka - ennek 40 százaléka pedig az egyetemi klinikáké. A Magyar Kórházszövetség elnöke, Varga Ferenc erről azt mondja: - Némi pluszjuttatást kapott ugyan az ágazat, de a teljesítménykorlát, a pénzek rendszeren belüli felosztása, illetve az, hogy az új munkaügyi szabályok miatt 15 százalékkal drágultak a bérkiadások, csak növelte a költségeket.