Egyre erőszakosabbak a futballszurkolók Ukrajnában. Márciusban Dnyepropetrovszkban, a múlt héten Harkovban csaptak össze a drukkerek, megrongálva a stadion épületét is. Bár a sajtó szerint korábban nem tapasztalt erővel támadnak a huligánok, a botrányokról szóló hírek számának növekedésében szerepet játszhat az is, hogy a hatóságok érzékenyebben reagálnak a randalírozásokra, miután Ukrajna tavaly - Lengyelországgal együtt - elnyerte a 2012-es Európa-bajnokság rendezésének jogát.
Támadás az Eb ellen?
A Sahtyor Donyeck szurkolóinak kétszáz fős csoportja már a döntés utáni héten megütközött a dnyepropetrovszki Dnyepr támogatóival. A legkeményebbeknek a kijevi, odesszai és dnyepropetrovszki csapatok "B közepei" számítanak. A múlt heti, harkovi randalírozásban épp a Dnyepr rajongói voltak érintettek: a rendőrökkel összecsapva - hivatalosan - nem sérült meg senki a két szektorban székek kitépésével járó attakban. Ugyanakkor az esetről tudósító ukrán lapok szerint másfél száz emberen látható nyomai maradtak a "harcnak".
A klubok eltökéltek abban, hogy jelentősen növelik 2012-ig stadionjaik biztonsági kameráinak számát, ám a futballhuliganizmus ellen sajátos eszközzel is próbálkoznak: az odesszai Csernomorec klub - Ultra-girls néven - lányokból álló szurkolói csoportot szervez, és hasonlóra készül több más csapat is, bízva abban, hogy a gyengébbik nem drukkerei békítő hatással lehetnek a férfiszurkolókra.
Bár a legutóbbi összecsapásokban érintett egyesületek vezetői állítják: korábban nem volt jellemző a szurkolók összecsapása, és ami történik, az az ukrán futball elhiteltelenítését célzó provokáció, a múltban sem volt ritka, hogy tömegverekedések alakultak ki a labdarúgó-mérkőzéseken. Sőt az utcai harc sportági alapon sem szokatlan: az évtized elején a szezonok közötti időszakokban megesett az is, hogy az év közben egymással ellenséges futballrajongók összeálltak, és közösen estek neki a jégkorongrajongóknak...