"A tisztelet az állatoknak is kijár!"

A magyar libák kézi tollfosztását is kifogásolja a holland Esther Ouwehand (32 éves), a világ első, parlamenti mandátumhoz jutott állatvédő pártjának képviselője.

- A holland Párt az Állatokért (Partij voor de Dieren) példátlan módon bekerült a hágai alsóházba. Ám ott a törvények legtöbbjét nem az állatokról hozzák. "Egyprogramos" pártnak tartják-e magukat?

- Egyáltalán nem. A munkánk középpontjában ugyan az állatok jóléte áll, ám ennél tágabb az érdeklődésünk, környezet-, és természetvédelmi kérdésekben általában aktívak vagyunk. Azt persze nem titkoljuk, hogy áttörést szeretnénk elérni: kapjanak nagyobb figyelmet az állatok a törvénykezésben!

- Most volt rá lehetőségük: a holland parlament a minap törvényt fogadott el az állatokkal való szexuális kapcsolat, illetve az állatpornó ellen. Mégsem voltak boldogok...

- Megszavaztuk ugyan, de valóban nem voltunk teljesen elégedettek, mert a szemlélet alapját továbbra is az emberi erkölcs jelentette. Vagyis az, hogy olyasmit nem szabad művelni, ami az emberi érzékenységet zavarja, ahogy például a kóbor kutyák látványa kellemetlen polgártársainknak. Kifogásoltuk, hogy az obszcén megnyilvánulásokat tiltja a törvényjavaslat, de a kan disznók kasztrálását, amit senki sem lát, azt már nem.

- Az állatpornó tényleg komoly probléma Európában?

- Hollandiában mindenképpen. Mivel számos fejlett állam már korábban törvényt fogadott el erről, az állatpornó piacának 60-75 százaléka - internetes oldalak, DVD-k - tőlünk származik.

- Inkább a házi kedvencekkel vagy a haszonállatokkal való bánásmód a fő kérdés?

- Az iparosított mezőgazdaságra összpontosítunk, Hollandiában a világon a legtöbb, félmilliárd állatot tartják az ország területére és lakosságszámára vetítve. Érdemes megfigyelni, hogyan függ öszsze például a húsevés, illetve az állatok táplálása a világ élelmezési problémáival és az éghajlatváltozással. Ez így nem mehet tovább. Az Európai Bizottság ugyan kezdeményez állatjóléti jogszabályokat - most a keresztmegfelelés kapcsán -, mi azonban ennél előbbre tekintünk. Részben azért, mert az uniós malmok bizony lassan őrölnek. Megkerestük a holland agrárminisztert, hogy lépjen fel magyar kollégájánál a libák kézi tollfosztása miatt. Ez sérti az EU-előírásokat.

- Korábban a magyar libák tömésével volt gond...

- Igen, de az megoldódott.

- Ön egyébként eszik húst?

- Nem, és társam sem a kétfős frakcióban.

- Az állatok szenvedéseit időnként emberekéhez hasonlítják, így például a brit szarvasmarhák nagy-britanniai vágása kapcsán egyesek holokausztot emlegettek. Egyetért-e ezzel?

- Értem, hogy mire gondoltak, hiszen az elpusztítás szerkezete, gépiesítettsége, tömegessége hasonló volt. Mégsem gondolom, hogy az állat egyenlő lenne az emberrel.

- Vagyis nem 516 millió lakosa van Hollandiának?

- Nem hinném. De az élőlényeknek kijáró tisztelet az állatokat is megilleti.

Esther Ouwehand a magyar libákat is megvédi
Esther Ouwehand a magyar libákat is megvédi
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.