Dózerrel tüntettek Budapest belvárosában

A belső-erzsébetvárosi lakókat tömörítő Nagydiófa Egyesület hétfő délután tüntetésen tiltakozott amiatt, mert egy befektető nyolcemeletes, mélygarázsos lakóházat akar felépíteni a Nagydiófa utca 8. szám alatti, 150 éves, földszintes ház helyére.

A helyiek most petíciót juttattak el az önkormányzati képviselőknek, amelyben azt kérik: ne engedjék lebontani a házat, és a most készülő Rehabilitációs Szabályozási Tervben vegyék figyelembe a kerületben élők érdekeit.



A Nagydiófa Egyesület (NE!) néhány hónappal ezelőtt alakult meg a budapesti hetedik kerület egyik utcájában, amikor a lakók megtudták a bontási terveket. Minthogy a környéken az utóbbi években gyakori jelenség, hogy a régi házakat befektetők vásárolják meg az önkormányzattól, majd lebontják és új, magas házakat emelnek a helyükre, a lakók most összefogtak, hogy ezt a folyamatot leállítsák.

Az egyesület tagjai Belső-Erzsébetvárosban több ezer szórólapot hordtak szét, amelyben azt szorgalmazzák, hogy az itt élők közös erővel lépjenek fel a további bontások ellen.

A régi pesti zsidónegyedben az elmúlt évek során a régi házaknak már a negyven százalékát elbontották, állítja az Óvás! Egyesület, amely támogatja a lakók törekvéseit.

A körülbelül ötven tüntető egy markológép társaságában vonult az önkormányzat elé, ezzel kívánták felhívni a figyelmet az egész kerületben zajló bontási folyamatokra.

Tudomásuk szerint még legalább tucatnyi házat bonthatnak le a kerületben. Ezt a jelenleg készülő, úgynevezett Kerületi Szabályozási Tervből tudják, amely meghatározza a környék arculatát a következő évtizedekre. A lakók azt szeretnék elérni, hogy nemcsak a Nagydiófa utca 8. - tehát a közvetlen közelükben álló ház -, hanem a többi, jelenleg bontásra kijelölt épület is maradjon meg.

Ennek a követelésüknek az ad alapot, hogy a közelmúltban világörökségi szakértő vizsgálta meg a negyed épületállományát, és úgy foglalt állást, hogy a régi pesti zsidónegyedben minden bontást le kell állítani. Ez az úgynevezett Polge-jelentés.

A lakók a képviselőtestületnek küldött levelükben arra is felhívják a figyelmet, hogy a bontások leállítása törvényi kötelezettség is, minthogy a környék a világörökség részét képező Andrássy út közvetlen szomszédságában van, ami az épületek védelmére kötelezi a helyi önkormányzatokat.

A lakók, és az őket támogató civil szervezetek, például az Óvás! Egyesület szakértői úgy látják, hogy a világörökségi szakértő ajánlásai ellenére a bontások tovább fognak folytatódni, ha a most készülő Szabályozási Tervet fogadják el.

A demonstráción a Levegő Munkacsoport képviseletében Beliczay Erzsébet azt hangsúlyozta, hogy a jelenlegi városrendezési szabályok jobban gondoskodnak az autózás infrastruktúrájáról, és a befektetői érdekekről, mint arról, hogy jó levegőhöz lehessen jutni, vagy gyereket lehessen nevelni a belvárosban.

Hunvald György polgármester a NOL érdeklődésre elmondta, hogy nem érti, miért tüntettek a lakók, akiket ő már korábban biztosított róla, hogy a Nagydiófa utca 8. megmenekül.

Mint elmondta, márciusban találkozott a Nagydió Egyesület tagjaival, és közölte velük ezt a szándékát, amit azzal indokolt, hogy a helyiek érdekeire tekintettel kíván lenni. Mint mondta, tájékozódott a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalnál a házról, de ott azt a választ kapta, hogy az épület nem képvisel olyan értéket, ami miatt védelem alá kellene helyezni. De mivel a lakók ennyire ragaszkodnak a házhoz, a kerületi képviselőtestület a héten várhatóan egyedi védelem alá fogja helyezni - közölte Hunvald György.

- Nem értem, hogy miért tüntetnek a lakók, amikor ezt már megígértem nekik?! - kérdezte a polgármester, aki szerint nem kétséges, hogy a testület ezt a döntést meg is fogja hozni.

A lakók szerint a helyi védelem nem jelent tartós megoldást, csak az, ha a most készülő Kerületi Rendezési Terv is gondoskodik a ház védelméről. De abban a dokumentumban a Nagydiófa utca 8. jelenleg bontásra van kijelölve - vetettük fel polgármesternek.

Hunvald György erre úgy reagált, hogy a rendezési tervet is úgy fogják alakítani, hogy megmaradjon a ház.

A polgármester elmondta, hogy a mostani döntés kemény helyzetbe hozhatja az önkormányzatot, amely akár arra is számíthat, hogy a Nagydiófa utca 8. jelenlegi tulajdonosa be fogja perelni az elmaradt haszna miatt.

Hunvald György naivnak nevezte a lakók érvét, amely szerint az elvi építési engedély úgy foglal állást, hogy a befektető nem kérhet kártalanítást az építési szabályok megváltoztatása miatt elmaradt haszonért. A polgármester szerint a világörökségi szakértő ajánlásaiban is az szerepel, hogy a befektetőket kártalanítani kell, ha megakadályozzák őket a bontásokban.

Érdeklődésünkre, hogy mi lesz a ház sorsa a jövőben, Hunvald elmondta, hogy erről nem tud egyelőre semmit sem mondani, ez a befektető ügye.

Arra kérdésre, hogy kaphat-e az épület közösségi funkciót, ahogyan ezt a lakók szorgalmazzák, azt felelte, hogy a ház továbbra is a befektető tulajdonában lesz, ő fog erről dönteni.

Azt is megkérdeztük tőle, hogy mi a véleménye a többi bontandó házról, amelyet a Nagydiófa Egyesület szintén megmentendőnek ítélt, a polgármester azt felelte:

- A lakóknak joguk van elmondani a véleményüket, mi pedig majd mérlegelni fogjuk, amit mondanak.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.