EU-babák: állnak még a határok

Júlia még csak féléves, de máris megtapasztalta a magyar bürokrácia útvesztőit. Júlia Berlinben jött a világra, szülei kint dolgozó magyarok, akik húsvétra haza szerettek volna látogatni a kislánnyal.

Az út azonban dugába dőlt, mert a külföldön született magyar állampolgárok anyakönyvezése és útlevélszerzése tekervényes, hosszadalmas folyamat. Jó esetben egy, rosszabb esetben akár több hónapig is eltarthat - függetlenül attól, hogy Magyarország és Németország is az EU tagja. Merthogy "európai" útlevél és "európai" állampolgárság (Júlia legnagyobb sajnálatára) még elméletben sem létezik.

A kislány tehát - hiába magyar állampolgár - egyelőre marad Berlinben, és várja, hogy megkapja hivatalos magyar papírjait.

- Júlia születése után néhány nappal érdeklődtem a berlini magyar nagykövetségen, hogy mi a teendőm, hol kell bejelentenem Júlia születését. Megnyugtattak, hogy ráérek a baba három-négy hónapos korában jelentkezni, akkor csinálnak róla útlevélképet, és mehetünk haza. Ám az nem derült ki, hogy az így kiállított ideiglenes útlevél csak egy irányban érvényes, vagyis ezzel vissza már nem jöhetünk Németországba. Amíg el nem készül a magyar születési anyakönyvi kivonata és a végleges útlevele, muszáj maradnunk, s ez akár több hónapig is eltarthat. Csakhogy mi évek óta Németországban élünk, a munkahelyünk és a lakásunk is Berlinben van - panaszolja Gönczy Gabriella, a kislány édesanyja.

A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnál (2006 óta itt vagy a kerületi önkormányzatoknál intézik a külföldön született magyarok állampolgársági ügyeit) a több hónapot sokallják, de elismerik: ők jó esetben harminc nap alatt kiállítják az anyakönyvi kivonatot, a német "eredeti" hivatalos fordítása és a házassági anyakönyvi kivonat alapján. Még haza sem kell jönni emiatt, a dokumentumokat a magyar külképviseleten keresztül is el lehet küldeni, bár az eljárás így tovább tart (és persze drágább is). Az útlevélkérő lapot a BÁH továbbküldi a Központi Okmányirodának, ahol - ha megvan mindkét szülő hozzájárulása - néhány nap alatt kiadják az úti okmányt, amelyet a diplomáciai futár vihet is vissza Berlinbe.

- Nekem mindkét gyermekem Belgiumban született, és az útlevelek beszerzése mindkét esetben két hónapig tartott - tájékoztatta lapunkat a Brüsszelben dolgozó Dongó Katalin. - Az eljáráson nem változtatott az EU-csatlakozás sem. Személyesen talán gyorsabban intézkedhettünk volna, hiszen az útlevelet ma már akár egy nap alatt kiállítják, de mivel már a terhességem alatt érdeklődtem, fel voltam rá készülve, hogy az ügyintézés ennyi ideig tart.

Nehéz lenne megbecsülni, hogy az Európai Unión belül hány magyar gyermek születik, de a fiatalok külföldi munkavállalási kedvének növekedésével és a határok megszűnésével a szám évről évre nőhet. Vannak persze olyan tagállamok, ahol az információcsere és az ügyintézés olajozottabban működik.

- A barátaink között van egy francia-német pár, akiknek nemrég kisbabájuk született Berlinben. A francia anyakönyvi hivatal munkatársa néhány nappal később maga jelentkezett náluk, gratulált az újszülötthöz, és elmondta, hogy mi szükséges a francia anyakönyveztetéshez. A német kollégák ugyanis rutinszerűen tájékoztatták őket. Ez vajon Magyarország felé miért nem működik? - veti fel Gönczy Gabriella, aki Berlinben jóhiszeműen direkt nemzetközi anyakönyvi kivonatot kért a kislányának. Persze feleslegesen: a magyar hatóságoknál ennek a honosítása ugyanannyi ideig tart (és a hivatalos fordítások miatt ugyanannyiba kerül), mint a mezei német papíroké.

Berlini villamoson. A hatóságokkal érdemes jó előre felvenni a kapcsolatot
Berlini villamoson. A hatóságokkal érdemes jó előre felvenni a kapcsolatot
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.