Washington kerüli a nyílt konfrontációt Tibet ügyében


Ellenzi a pekingi nyári olimpiai játékok bojkottját a német kancellár.
Ezzel kapcsolatos álláspontját Angela Merkel egy vasárnapi lapinterjúban fejtette ki, hangsúlyozva, hogy az esetleges bojkott nem segítene a tibetieken. A kancellár emlékeztetett arra, hogy az 1980-as moszkvai olimpia bojkottja sem hozott semmifajta eredményt azon kívül, hogy az 1984-es Los-Angeles-i játékok ellenbojkottjához vezetett. Az olimpiai játékok sokkal inkább arra nyújtanak lehetőséget, hogy tárgyalásokat folytassunk a kínai felelősökkel - jelentette ki Merkel, s reményét fejezte ki, hogy a nyári olimpia egyben a párbeszéd olimpiája is lesz.
A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című lapnak nyilatkozva a kancellár utalt arra, hogy a német-kínai tárgyalások jelenleg több szinten is folynak. Egyik fő céljuk a kínai kormány és a dalai láma közötti közvetlen párbeszéd előmozdítása - tette hozzá. Angela Merkel ugyanakkor nyomatékosan utalt arra, hogy a maga részéről ismét találkozni kíván Tibet szellemi vezetőjével.
A kancellár tavaly szeptemberben a német fővárosban fogadta a dalai lámát, ami a német-kínai kapcsolatokban jelentős feszültséghez vezetett.
Berlini megfigyelők a feszültség újbóli kiéleződését jósolják annak nyomán, hogy a dalai láma májusban ismét Németországba érkezik. Mivel a kancellár a vizit tervezett időpontjában külföldön tartózkodik, hivatalos közlés szerint - helyette - Norbert Lammert parlamenti elnök fogadja. Ez ellen - mint a Der Spiegel legfrissebb számában írta - Peking már előzetesen tiltakozott, a Bundestag elnöke azonban rendkívül határozott hangú levélben visszautasította a tiltakozást. A német konzervatív politikus egyidejűleg aggodalmát fejezte ki "a tibeti és Kína más részein kialakult helyzet miatt".
Merkel a maga részéről azt hangoztatta: a dalai láma fogadása és a Kínával kapcsolatos politika két különböző dolog. Mindkettő szerves részét jelenti az emberi jogok betartatásával kapcsolatos német politikának. Hozzátette: mivel a májusi látogatás idején az EU és a latin-amerikai országok csúcstalálkozóján vesz részt, ez után tervez találkozót Tibet szellemi vezetőjével.

Washington a csöndes diplomáciát tartja célravezetőnek a kínai jogsértések ügyében, nem pedig a konfrontatív politikát - erről beszélt Stephen Hadley, George Bush elnök nemzetbiztonsági főtanácsadója vasárnap a Fox News hírcsatornának.

Hadley szerint megkerülik a problémát azok az országok, amelyek  a pekingi olimpiai játékok megnyitójának a bojkottjával kívánnak tiltakozni a kínai hatóságok tibeti fellépése ellen.

"Az Egyesült Államok által folytatott csöndes diplomácia jobb mód arra, hogy üzenjünk a kínai vezetésnek, mint a nyílt szembekerülés" - mondta a tisztviselő.

Hadley: vissza kell szorítani az iráni befolyást Irakban

Az al-Kaida terrorszervezet visszaszorulóban van Irakban, az amerikai haderő egyik fő feladata most, hogy visszaszorítsa az iráni befolyást - mondta Stephen Hadley, az amerikai elnök nemzetbiztonsági főtanácsadója a Fox News-nak tévéinterjúban.

"Irán nagyon tevékeny Irak déli részén" - jelentette ki a tisztviselő a Fox News csatornának, hozzátéve, hogy Iránban irakiakat képeznek ki, akik visszatérnek, hogy megtámadják az ott állomásozó amerikai csapatokat, az iraki biztonsági erőket és iraki civileket.

Hadley "felszerelések és pénzek mozgásáról" beszélt, utalva arra, hogy egy illegális bűnöző milícia működik Dél-Irakban és elnyomás alatt tartja a lakosságot.

Az al-Kaida már védekezni kénytelen, ezek az illegális milíciák azonban egyre nagyobb fenyegetést jelentenek - mondta, kitérve arra, hogy Núri al-Máliki kormánya már tett lépéseket a déli helyzet megoldására, némi sikereket is elért, ellenőrzése alá vonta Bászra kikötőjét.

Sok még a tennivaló - mondta a nemzetbiztonsági főtanácsadó, s kifejtette: egyfelől az amerikai csapatok az iraki erőkkel közösen folytatni fogják a fegyveres csoportok elleni küzdelmet, másfelől fel fogják számolják azokat a hálózatokat, amelyeken keresztül Irán harcosokat, fegyvereket és pénzeket juttat Irakba és környékére.

Hadley leszögezte: George Bush elnök mandátumának lejártával egy működő stratégiát szeretne utódára hagyni, akár republikánus, akár demokrata párti lesz.

Robert Gates védelmi miniszter a múlt héten kijelentette: az Egyesült Államok "olyan agresszív lesz, amennyire csak lehetséges", hogy elhárítsa a milíciák felé irányuló növekvő iráni támogatást.

Bush főtanácsadója összekeverte Tibetet Nepállal

Többször összekeverte Tibetet Nepállal Stephen Hadley, az amerikai elnök nemzetbiztonsági főtanácsadója egy másik tévéinterjúban, amelyben arról beszélt, hogy George Bush elnök elutazik a pekingi olimpia megnyitójára.

Az iszonyú baklövéssorozatot Hadley az ABC televízió adásában követte el: Tibet helyett egymás után több alkalommal is Nepált említett a riporternek, amikor arról beszélt, nincs ok, amely miatt Bushnak le kellene mondania utazását a nyitó ünnepségre.

Az ABC-nek is azt fejtegette, hogy a Kína elleni bojkott nem célravezető, és Tibet ügyét az amerikai csöndes diplomácia jobban segíti a nyílt konfrontációnál. Tibetre gondolt ugyan, de Nepált emlegetett, amely India és Kína közé ékelt, a tibeti autonóm régióval határos állam, 29 milliós népességű független alkotmányos monarchia.

"Ha az országok valóban aggódnának Nepál miatt, akkor nem kellene beszélnünk a nyitó ceremóniáról, amely nem is kérdés" - mondta. Később úgy fogalmazott: "Nepál kérdését nem úgy kell kezelni, hogy kibocsátunk valamiféle nyilatkozatot, hogy nem megyünk el a nyitó ünnepségre, és ezzel kipipáltam Nepál ügyét". A nemzetbiztonsági főtanácsadó egy ízben pedig azt mondta: "(Bush) úgy cselekszik Nepál ügyében, ahogy szerinte a nemzetközi közösségnek is cselekednie kellene".(MTI)


Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.